Den Evropy u Schwarzenberského kanálu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Den Evropy u Schwarzenberského kanálu
Author Tomáš Přibyl
Date 2009-05-07
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Jelení Vrchy – V sobotu 9. května začne na Jeleních Vrších nedaleko Nové Pece už 11. plavební sezóna Schwarzenberského kanálu. Tradičně bude připraven bohatý program s ukázkou plavení dříví. Program připomene řadu kulatých výročí, včetně pěti let od vstupu České republiky do Evropské unie, z jejichž fondů se ukázky plavení dočkaly podpory v podobě dotací.

Program začne v sobotu na Jeleních Vrších před dvanáctou hodinou a kromě ukázky plavení bude obsahovat i řadu kulturních vystoupení. „Den bude v režii především folklorního sdružení Libín-S Prachatice, ale na jeho organizaci se podílí i Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, obec Nová Pec, rakouská organizace cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a rakouský spolek Sunnseitn,“ řekl plavební ředitel kanálu Hynek Hladík. Kompletní program najdete níže.

Kromě pěti let od vstupu České republiky do Evropské unie bude program také oslavou několika výročí. „V pondělí 4. května měl Schwarzenberský plavební kanál narozeniny – Josef Rosenauer zahájil 4. května před 220 lety, ještě před příchodem císařsko – královské dvorské komise, s osmdesáti dělníky v bývalé osadě Růžový Vrch v revíru Svatý Tomáš stavbu 994 sáhů dlouhého „zkušebního“ úseku, který měl převést vodu z prvního potoka na povodí Vltavy – z potoka Ježová,“ řekl Hynek Hladík. Pětatřicet let na to 4. května 1824 poprvé proplulo dřevo tunelem na Jeleních Vrších. Folklórní soubor Libín-S si navíc letos připomíná dvacet let od svého vzniku.

Den Evropy u kanálu

Zahájení 11. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu Jelení Vrchy (CZ) amfiteátr:

11:45 hod. – zahájení, předání nájemného za skulpturu Strážce – Wächter starostkou obce Nová Pec zástupci jejího majitele – předsedovi sdružení Sunnseitn

12:00 hod. – slavnostní fanfára – setkání s tradicí s folklorem z jižních Čech, Dolních a Horních Rakous i Bavorska – tržiště lidových řemesel

Jelení Vrchy (CZ) horní portál plavebního tunelu:

13:00 – 14:00 hod. – setkání s tradicí s pohádkami z obou stran Šumavy vypráví Helena Svobodová a Helmut Wittmann

14:00 hod. – odchod s dudačkou na plavení

Jelení Vrchy (CZ) pod myslivnou:

14:30 hod. – setkání s tradicí při ukázce plavení dříví od myslivny k potoku Hučice

Jelení Vrchy (CZ) stodola domu č.p. 13 – Expo Kanál:

15:00 hod. – kapela Libín-S Prachatice hraje před stodolou

15:15 – 15:45 hod. - setkání s tradicí s pohádkami z obou stran Šumavy vypráví Helena Svobodová a Helmut Wittmann

Jelení Vrchy (CZ) amfiteátr:

15:45 – 16:45 hod. – setkání s tradicí s folklorem z jižních Čech, Dolních a Horních Rakous i Bavorska.

16:45 hod. – zakončení slavnosti