Devastace přírody na jihu Čech pokračuje

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Devastace přírody na jihu Čech pokračuje
Author Oldřich Janeba
Date 2007-07-27
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Praha - V lesním katastru Horni planá dochází k opakovanému poškození lesní pudy. Deje se tak při těžbě padleho dřeva po letošních vichřicich. I přes nalehave volani ekologu, že tato devastace smrtelné zásahne celý lesní komplex, se v těžbě pokračuje.

Jedna se o největší lesní pohromu na našem území, říká vedoucí lesní kampane Hnutí DUHA Jaromír Bláha. Urednici ministerstva životního prostředí pritakavaji. Nebal bych se to nazvat kalamitním stavem, uvádí jihočeský inspektor Ladislav Kratky. Neshoduji se však ve způsobu, jak se současným stavem naložit. Aktivisté z Hnutí DUHA, kteří vyrazili zkontrolovat průběh těžby, byli zdesení. viděli jsme erozni ryhy po těžké mechanizaci vyjezdene až na skalni povrch. Vyvazeci soupravy, které drtily zcela zdrave stromy, když se původní cesty do lesa znehodnotily. Každých dvě stě tři sta metru následovala holina s katastrofalním ubytem lesní kultury, vzpomina Bláha. Fotografie s vyobrazenou zkazou koluji po internetu. Jsou na nich vidět rozsáhlé lesní plochy rozjezdene těžkými stroji na blativou kasi. Podali jsme okamžite podnět k inspekci životního prostředí a zvazujeme zalobu pro trestny cin proti životnemu prostředí, říká Bláha. S původním nalezem inspekce nebyli aktivisté spokojení a vyzadali si opakované setrení, které už jim dalo plné za pravdu. Erozni ryhy vazne ohrozi vodní režim v pude a mohou i po zasypani působit jako drenaz, která odvede vodu z lesa, misto, aby ji napajela stromy. Se státní firmou vojenské lesy bylo zahajeno správní řízení a budeme jednat o pokute, říká Jaroslav Simecek z CIZP. Vysi nechtěl upřesnit, ale může být i v řádech statisícu. vojenské lesy nemají o publicitu zájem a nikoho do postižených míst nepousteji. Když jsme tam jeli dělat reportaz s Českou televizi, vzali nas pouze na místa, kde rozsah škod nebyl tak veliky, takže to vysledny efekt zkreslilo, vzpomina Bláha.

Lesníci jsou nesmlouvavi

V dopadu kůrovce na lesní porosty se názory odborníků rozchazeji. Do konce roku se musí vytěžit 750 tisíc kubíků dřeva, jinak se kůrovec vylihne a znici veškeré lesní porosty, strachuje se jihočeský inspektor Ladislav Kratky. Kůrovec uždávno vyletl. Tomu nežabrani, ale pro budoucnost lesa je poškození pudy daleko horsi, než napadení tímto hmyzem. Když vydrete pudu až na skalni podlozi, narušite pitny režim, „ říká Jaromír Bláha. V ústavu pudni biologie v Českých Budějovicích jsou opatrnejsi. Za desítky nebo stovky let se obnovi každá puda, věří biolog Josef Rusek. Zároveň však dodává, že rostlinna skladba se v takovém případě zmení.