Diskuse o Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Diskuse o Národním parku Šumava
Author Věra Štechrová
Date 2001-06-22
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Miloš Kužvart, Karolína Šůlová

Radiožurnál, Ozvěny dne

Věra Štechrová, moderátorka

Ostrá diskuse mezi ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem a ekology provází seminář o kůrovcové kalamitě. Hlavní téma jednání obou stran ve Vimperku zní: Kácet nebo nekácet v prvních zónách šumavského parku? Hnutí Duha argumentuje tím, že Němci v sousedním Bavorském lese porost nekácí. To ale ministr Kužvart vyvrací.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí /ČSSD/

Ona ta argumentace už delší dobu zde není pravdivá. I v Bavorském lese zasahují proti kůrovci. Nebuďme papežštější než sám papež. Šumava za experiment, který by vedl k jejímu totálnímu odlesnění, prostě to si nemůžeme dovolit, ani správa šumavského národního parku, ani já.

Věra Štechrová, moderátorka

Jak Českému rozhlasu sdělila Karolína Šůlováz Hnutí Duha, problém kůrovec se v sousedním Bavorském lese úspěšně řeší, aniž by se mohutně kácelo.

Karolína Šůlová, Hnutí Duha

V Bavorsku se v části parku důsledně nezasahuje a taky se ukazuje, že ten kůrovec tam v současné době nenarůstá, už ta početnost, protože početnost kůrovce závisí také mimo jiné na počasí a to, co člověk může ovlivnit motorovou pilou, to je jenom malá část celého toho procesu.