Dlouhoveští bojují proti tepelné elektrárně

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dlouhoveští bojují proti tepelné elektrárně
Author David Kojan
Date 2010-04-04
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Dlouhá Ves – Prach, hluk, kamiony, ničení životního prostředí. Toho se obávají obyvatelé Dlouhé Vsi, kterých se na Velký pátek sešlo několik stovek u dlouhoveské hasičské zbrojnice.

David Kojan

Prach, hluk, kamiony, ničení životního prostředí. Toho se obávají obyvatelé Dlouhé Vsi, kterých se na Velký pátek sešlo několik stovek u dlouhoveské hasičské zbrojnice kvůli záměru plzeňského podnikatele Zdeňka Javorského postavit v Dlouhé Vsi v areálu pily elektrárnu na biomasu.

„Jsem rozhodně proti stavbě elektrárny. Bydlím přímo naproti areálu pily, sedmdesát metrů od plánované elektrárny. Určitě se mi nelíbí, že by tam měli postavit sedmdesátimetrový komín. Stačí mi piliny, které tam létají, hluk z pil. Nechci, aby se k tomu přidala ještě pára z chladících věží a podobně,“ řekla Deníku jedna z účastnic shromáždění Ivana Rajtmajerová. „Stoprocentně jsem proti elektrárně. Bojím se, že by to přineslo nedostatek vody, prach, hluk, prostě bordel. Bydlím v Dlouhé Vsi už čtyřicet let a něco takového se mi vůbec nelíbí,“ rozhořčila se další příchozí Květoslava Lišková.

Šumava sobě

Shromáždění uspořádalo občanské sdružení Šumava sobě. Sdružení vzniklo z iniciativy skupiny občanů Dlouhé Vsi, kteří o záměru plzeňského podnikatele dozvěděli a rozhodli se proti stavbě tepelné elektrárny bojovat. „Současný stav, kdy v areálu funguje pila, všichni respektují. Problém nastává, když se tady mají postavit nějaké dvě kotelny, chladicí věže a sedmdesátimetrový komín. Pro lidi v okolí by to znamenalo polétavý prach z komína i z kamionů zásobujících elektrárnu, hluk z chladících věží. Dalším problémem by byly kamiony, jezdící po místní komunikaci, na které mají problém se vyhnout dvě osobní auta, chodí po ní matky s kočárky, jezdí po ní děti na kole,“ popsal některé z dopadů plánované elektrárny jednatel Sdružení Ladislav Ondráček.

Obec je také proti

Proti je i obec. „Zastupitelstvo na veřejném zasedání přijalo usnesení, že jsme proti výstavbě elektrárny,“ uvedl dlouhoveský starosta Jiří Vichr. „Obci by to nepřineslo nic, měli bychom pouze smog, rozbité silnice a nepořádek,“ vysvětlil starosta.

Dalším krokem obce, o kterém starosta Vichr informoval účastníky shromáždění, bude otevřený dopis, který obec zašle radnímu Plzeňského kraje pro životní prostředí Petru Smutnému. Kopie dopisu pak poputují na odbory životního prostředí a výstavby a územního plánování sušické radnice a na ministerstvo životního prostředí. „V dopise máme pět bodů, o kterých si myslíme, že jsou důležité pro to, aby se elektrárna nestavěla. Není nám nic platné říkat, že elektrárnu nechceme, potřebujeme argumenty, které zastaví územní řízení a tím i celou stavbu,“ doplnil Vichr.

Jako dva hlavní body vyzdvihl starosta příjezdovou komunikaci a nadregionální biotop. „Podle odborné expertízy, kterou jsme nechali vypracovat, je komunikace pro plánovanou zátěž nevyhovující. Jasně negativní stanovisko máme i od Krajského ředitelství Policie České republiky. Ohledně nadregionálního biotopu tady byla zástupkyně odboru péče o krajinu ministerstva životního prostředí, se kterou jsme situaci probrali. Přesné hranice nadregionálního biotopu jsme ověřili i na internetových stránkách krajského úřadu, biotop jasně zasahuje do areálu pana Javorského. Takže si myslíme, že rozhodovat bude muset ministerstvo životního prostředí,“ vysvětlil Vichr.

Podnikatel nepřijel

Podnikatel Javorský na setkání i přes pozvání od organizátorů nedorazil. „Pana Javorského jsem prostřednictvím e–mailu zvala dvakrát Psala jsem mu, že chystáme setkání s občany ohledně jeho plánu intenzifikace zdroje a stavby dvou tepelných elektráren, on mi odpověděl, že pokud se budeme bavit o spalovnách, tak nehodlá přijet. Slovo spalovna jsem ovšem nepoužila ani jednou. Nepřijel ani na veřejné zasedání zastupitelstva, na které ho zval pan starosta,“ konstatovala předsedkyně sdružení Šumava sobě Ivana Vítovcová.