Do Bavorská se šlo jako za starých dob

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Do Bavorská se šlo jako za starých dob
Author Marek Kerles
Date 2006-08-21
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Modrava Stovky českých a německých turistů využily v sobotu a v neděli možnost navštívit Luzenské údolí nedaleko šumavské Modravy.

Poprvé po šedesáti letech se totiž na základě vládní výjimky alespoň dočasně otevřel hraniční přechod Modrý sloup, umožňující pěším turistům přejít z Národního parku Šumava do německého parku Bavorský les. Ačkoliv lidé mohli do Luzenského údolí vcházet pouze v rámci odborné exkurze vedené průvodcem, zájem předčil očekávání.

„V sobotu přešlo hranici z české strany kolem 250 turistů, v neděli byl jejich počet podobný,“ řekl LN mluvčí správy Národního parku Šumava Radovan Holub.

Turisté plně využili maximální kapacitu víkendových exkurzi, stanovených na 500 návštěvníků.

V okolí Modrého sloupu totiž hnízdí jedna z nejvýznamnějších populaci vzácného tetřeva hlušce, kvůli jehož ochraně byl přechod dosud uzavřen. Vláda však povolila výjimku, která umožňuje, aby o víkendech mezi 19. 8. až 17. 9. 2006 mezi desátou a šestnáctou hodinou turisté pod dohledem průvodce údolí navštěvovali a překračovali přitom hranici.

Stezka přes Modrý sloup vede jádrovými, tedy nejcennějšími zónami jak šumavského, tak Bavorského parku. Lidé také mohou dojít z šumavského Březníku až na vrcholek známé hory Luzný, ležící na německé straně.

„Udělena výjimka rozhodně neznamená, že přechod bude příští rok otevřen celoročně,“ řekla LN mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Zvlášť na jaře a v zimě jsou podle ní tetřevi citliví na jakékoliv rušení, které by mohlo v krajním případě znamenat i zánik jejich místní populace. Starosta Modravy Antonín Schubert je ale přesvědčen, že turisté ptákům při normálním pohybu v přírodě nemohou ublížit. Žádá proto, aby se vládní výjimka v budoucnu změnila v pravidelný režim, při němž budou lidé moci běžné procházet z Čech do Bavorská stejně jako 600 let před tím, než hranici uzavřeli komunisté.

„Nevěřím tomu, že pěší návštěvníci budou rušit tetřevy víc než dříve dřevorubci a vrtulníky, odnášející dřevo z lesa,“ tvrdí Schubert.