Do festivalu NaturVision zbývá už jen měsíc a půl

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Do festivalu NaturVision zbývá už jen měsíc a půl
Author Lenka Švecová, Šimon Blaschko
Date 2010-08-26
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

,


Vimperk – Opět po roce přichází do Vimperka filmový festival o zvířatech a přírodě NaturVision, letos již 9. ročník. Celý festival kromě setkání s režiséry proběhne ve vimperském městském kulturním středisku. Přijďte se podívat od úterý 5. do pátku 8. října na celkem 15 oceněných nebo zajímavých filmů z mezinárodní soutěže v bavorském Neuschönau, kde festival proběhl v polovině července tohoto roku. Nad vimperským festivalem převzal i letos záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

V letošním roce bylo v rámci německé části festivalu uděleno celkem deset cen, tedy o dvě více než loni. Nejúspěšnějším filmem se stal snímek „Obilné pole – Letní džungle“ režiséra Jana Hafta, který je již jednou z neodmyslitelných a úspěšných tváří festivalu. V letošním ročníku získal ocenění za nejlepší kameru a také Velkou cenu NaturVision, kterou získal zároveň film „Riftové údolí – Ráj zvířat“. Bavorskou filmovou cenu si odnesl snímek „Divoké Pyreneje – Hory světla“ a ocenění za nejlepší příběh získal film „Bama, gorilí muž – Dobrodružství v Kamerunu“. Jako nejlepší film pro děti bylo oceněno „Vysílání s myší: Světlušky“, mezi diváky se stal nejpopulárnějším dokument „Sedlák, který slyší trávu růst“.

Tři ceny byly v letošním ročníku uděleny vůbec poprvé: filmovou cenu za ekologii a udržitelný rozvoj získal snímek „Boj o Amazonii – Razie v deštném pralese“, cenu Výprava za dobrodružstvím obdržel film „Iceman – Příběh Lewise Gordona Pugha“ a cenu pro mladé a amatérské filmaře dostal dokument „Land of the Painted Mountains“.

Dopolední filmové bloky jsou určeny pro školy nejen z Vimperka, ale i okolí. Také letos obdrží žáci spolu se vstupenkou na dopolední představení jednu volnou vstupenku na odpolední promítací blok. Vstupenky na odpolední promítání budou pro veřejnost v předprodeji v Městském kulturním středisku Vimperk.

Festival každoročně doplňují také doprovodné akce a ani letos nepřijdou návštěvníci zkrátka. Vernisáží ve čtvrtek 9. září v 16:00 hodin v galerii U Šaška začne výstava nejlepších fotografií z mezinárodní fotosoutěže FASCINACE PŘÍRODOU.

Druhou doprovodnou akcí festivalu bude výstava dětských prací z 3. ročníku soutěže Máme rádi zvířata v přísálí kulturního střediska. Do soutěže bylo zasláno více než 300 dětských prací z celé České republiky a porota opravdu neměla lehký úkol. Musela z mnoha nádherných příspěvků vybrat 40 na výstavu, dále 10 nejlepších a samozřejmě i 3 vítězné práce. Jak rozhodování poroty dopadlo, bude jasné v pátek 8. října na Galavečeru NaturVision v Městském kulturním středisku ve Vimperku, kdy nejlepší dětští tvůrci převezmou ceny do svých rukou.

Součástí letošního vimperského festivalu bude rovněž tradiční Setkání s režiséry, které proběhne v hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku. Čeští filmoví tvůrci přírodopisných dokumentů se zde podělí o výsledky své práce a přiblíží některé taje a triky z natáčení naší flóry a fauny.

Tradičně na závěr festivalu, tedy na pátek 8. října, je připraven Galavečer NaturVision. Diváci se mohou těšit na sestřih oceněných filmů z festivalu, zajímavé rozhovory, předávání cen vítězům výtvarné soutěže, projekci nejlepšího filmu a další zajímavosti. Galavečer bude přístupný i veřejnosti, ovšem vstupenky budou na pokladně Městského kulturního střediska pouze v omezeném počtu.

Přijměte pozvání do města pod Boubínem na krásné filmy z divoké přírody!