Dotace by měli dostávát jen ti, jimž záleží na zdraví lesa

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dotace by měli dostávát jen ti, jimž záleží na zdraví lesa
Author Jaromír Bláha
Date 2007-02-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vytvarení vykacených holin v lesích a nadmerna vysadba smrku zvetsuji škody při velkých vichřicich. Vláda musí přijít s razantni reformou lesního zákona a změnit pravidla lesnických dotaci tak, aby zajistily zdravější hospodaření.

Holiny, které vznikají při těžbě, oteviraji větru cestu dovnitř okolních porostu. Stromy na okrajích vykacených ploch potom při vichřicích padaji dal jako domino. Tak zvana vyberova těžba po jednotlivých stromech nebo malých skupinach by škody omezila. Přesto je každý rok holosečne vytěženo přibližne patnáct tisíc hektarů českých lesu.

Smrky, které mají velmi melke kořeny, jsou nachylnější na vítr. Ale dodnes se u nás sazi více smrku než všech listnacu dohromady. Přitom spravny podíl tohoto stromu cini pouhych jedenáct procent - v přirozeném slození totiž převažuji duby, buky a jedle. Jedna se tedy o stromy s hlubokými kořeny. Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která by vyloucila holosečne kácení a vyzadovala vysadbu místních druhu stromů. Navrhuje také, aby stát vyplacel lesnické dotace pouze tem majitelům lesu, kteří jsou ochotni dobrovolne pristoupit na několik základních pravidel zdraveho hospodaření - i když je zákon ještě nevyžaduje. Vláda zatím planuje vyplacet subvence plosne. Ministr zemědělství Petr Gandalovic má poslední příležitost změnit dotacni pravidla v programu rozvoje venkova, který má zanedlouho odeslat Evropské komisi.

Bezmála tři stovky vědců a odborníků ve stanovisku z loňského května varovaly, že spatne hospodaření včetně holosečného kácení a nedměrné výsadby smrku zhoršuje zdravotni stav českých lesu. Vichrice, polomy a vývraty při vichřicích byly a budou. Nevyhneme se jim ani sebelepší peci. Ale neždrave hospodaření v lesích zbytecne zvetsuje škody.

Holosečne kácení - namisto vyberove těžby - otevira větru cestu dovnitř lesa a vysadba umelých smrčin způsobuje, že u nás nadále převažuje tento mimořádne nachylny druh stromu s velmi melkými kořeny. Důsledky může vidět každý, kdo se po odvolani nouzového stavu, až bude bezpecneji, projde kusem bukového a kusem sousedního smrkového lesa. Vláda proto musí konecne připravit dlouho odkladanou reformu lesního zákona, která zajisti zdrave hospodaření. Ministři by rovněž měli změnit lesnické dotace tak, aby milionove subvence od státu nedostáváli majitele, kteří pokracuji v nezdravém hospodaření. K tomu má Petr Gandalovic právě teď poslední příležitost.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha