Dvě země, jeden lístek. Otvírá vlaky i autobusy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dvě země, jeden lístek. Otvírá vlaky i autobusy
Author Jitka Šrámková
Date 2010-08-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

S jedinou jízdenkou platnou společně pro vlaky i autobusy lze nově jezdit po vybraných trasách v české i německé části Šumavy. Tahle možnost potrvá do konce října.

Šumava – Přilákat ještě více českých i německých turistů na Šumavu a hlavně do svých vozů. To je cílem spolupráce Českých drah s firmou RDS bus, které od uplynulé středy nabízejí možnost koupit si lístek na vlak nebo autobus a jezdit s ním v okolí Železné Rudy a německého Rittsteigu. S jízdenkou zakoupenou pro autobus lze nastoupit i do vlaku a naopak.

„V Plzeňském kraji je to vůbec první případ, kdy mohou cestující kombinovat vlaky a autobusy, aniž by si koupili dvě jízdenky, stačí jim pouze jedna,“ zdůrazňuje mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Cestující Českých drah s jízdními doklady SONE+, SONE+DB, REGIONet Plzeňský a REGIONet Plzeňský + DB semohou podívat do německého příhraničí na trase autobusu Hamry – Nýrsko – Rittsteig – Lam – Arrach – Arnbruck, kde jezdí firma RDS bus. Ve druhé vozové třídě všech vlaků v úseku Železná Ruda – Alžbětín – Nýrsko a zpět na trati číslo 183 budou České dráhy zase uznávat k přepravě jízdní doklady Šumava Tiket firmy RDS bus. „Tato nabídka platí do letošního 31. října,“ konstatuje Pistoriusová. Společnost RDS bus totiž jezdí po Šumavě od 15. května právě do konce října, a to druhým rokem.

Starosta šumavských Hamrů Miroslav Kroupa vítá jak rozšíření nabídky dopravního spojení díky linkám RDS bus, tak možnost procestovat oblast s jednou jízdenkou. „Autobusem přes Hamry jezdí hlavně Němci, kteří pak do obce přinášejí peníze, protože se tu zastaví a využívají zdejších pohostinských služeb. Je to samozřejmě pozitivní i proto, že linku využívají i místní, kteří si zajíždějí například do Nýrska,“ říká Miroslav Kroupa.

O linku Hamry – Arnsbruck se podle pracovnice firmy RDS bus Lenky Šrailové zájem postupně zvyšuje .„V poslední době je to lepší, hlásí se nám například skupiny turistů, nedávno to bylo dvacet lidí z turistického klubu v Klatovech, pak třicítka turistů z Německa,“ konstatuje Šrailová, která doufá, že díky možnosti kombinovat vlak a autobus zájem ještě poroste.

Zda bude tato linka jezdit i příští rok, to bude podle slov Miroslava Pazdery z RDS bus záviset na koncepci přeshraniční dopravy v oblasti Šumavy a Českého lesa, kterou Plzeňský kraj dokončuje. Kraj totiž tuto linku dotuje. „My mámevelký zájem na tom, aby jezdila dál,“ prohlašujeMiroslav Pazdera. Zatím nejúspěšnějším projektem RDS bus v pohraničí je autobus ze Železné Rudy přes Bavorskou Rudu na Javor. V provozu je od poloviny prosince do poloviny března. Tímto autobusem cestují nejen lidé ze Železné Rudy, ale i lyžaři, kteří přijedou vlakem od Plzně a Klatov.

Cestující od začátku prázdnin také využívají nového autobusového spojení Plzeň – Cham a zpět. Dotuje jej Plzeňský kraj společně s německou stranou. Pravidelná linka se třemi autobusy jezdí každou pracovní středu a pátek, a to šestkrát denně. První spoj odjíždí z Plzně 6.40, poslední se vrací z Chamu v 18.13 hodin. Na 105 kilometrech trasy Plzeň – Domažlice – Cham spoj zastavuje ve všech obcích. Jízdné pro českého cestujícího je 170 korun. Němci dají za stejnou trasu 7.20 euro. Spoj bude k dispozici do konce roku, podle zájmu cestujících by pak mohl fungovat i v příštích letech.