Ekologové žádají přísnější pravidla pro splouvání horní Vltavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové žádají přísnější pravidla pro splouvání horní Vltavy
Author Jan Běhavý, ČTK
Date 2006-04-21
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk – Jihočeští ekologové žádají přísnější pravidla pro splouvání horního toku Vltavy v Národním parku Šumava. Správa parku podle nich ignoruje studii, která hodnotí postup při ochraně porostů na dně řeky jako neúčinný. Řediteli správy Aloisi Pavlíčkovi proto zaslali otevřený dopis, v němž žádají zvýšit hladinu řeky pro vodácké splouvání.

Vedení parku chce případnou změnu projednat se šumavskými obcemi i s podnikateli, kteří žijí z vodácké turistiky. Již loni si vodáci a místní lidé stěžovali, že vyhláška ubíjí turistický ruch a připravuje je o tržby. Správa proto podmínky zmírnila. Pro letošek ale návštěvní řád nezmění.

Správa parku loni určila, že lodě mohou vyjet na Vltavu pouze tehdy, pokud hladina řeky u Soumarského mostu neklesne na vodočtu pod 45 centimetrů. Zástupci ekologických organizací se však opírají o studii, podle níž má být výška hladiny, která zabrání poškozování dna, 58 centimetrů. Národní přírodní rezervace Vltavský luh je podle ekologů unikátním územím, kde se nachází 31 druhů chráněných rostlin a 114 ptačích druhů.

„Již v minulém roce byly známy předběžné výsledky pozorování Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, které hodnotilo navrženou výšku vodního stavu jako příliš nízkou a navrhovalo limit 55 centimetrů. Správa NP a CHKO Šumava však při rozhodování k této studii nepřihlédla,“ řekl Zdeněk Čihák z hnutí Děti Země.

Studie podle aktivistů prokázala, že i při vodním stavu v Lenoře 12 cm nad limitem dochází k poškozování dna při proplutí 200 lodí za den. „Počet lodí, které v sezoně projedou horním úsekem Vltavy za den bývá často i vyšší,“ řekla Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

„Náš cíl je půl roku o věci diskutovat a předkládat návrhy na změny. Za loňský rok nebyl jediný den, kdyby kvůli výšce hladiny mělo být splouvání zakázáno. Veškeré stesky mohou být proto liché,“ řekl dnes novinářům ředitel parku Pavlíčko.

Začátkem května se ve Stožci uskuteční veřejné jednání, na němž správci parku představí výsledky studií, mapující jak vliv na přírodu, tak i turistický ruch.

„Správa zná výšku hladiny, při které již nedochází k poškozování dna. Limit je tvrdší než současných 45 centimetrů. Další věc teď ale bude v hledání kompromisu, kdy je to ještě pro přírodu únosné a přijatelné i pro podnikatele,“ dodal Vladimír Silovský ze správy parku.