Ekologové brání kácení stromů, ČT

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové brání kácení stromů, ČT
Author Kateřina Blechová, Petr Šuleř
Date 2003-08-18
Source ČT
Genre televize
Respondent Ivan Žlábek, Jaromír Bláha

ČT 1, Večerníky

Kateřina Blechová, moderátorka

Ekologové o víkendu ukončili blokádu v prvních zónách Národního parku Šumava. Ředitel správy parku totiž oznámil, že právě s ohledem na bezpečnost aktivistů dočasně přerušuje kácení stromů napadených kůrovcem. Zároveň vedení parku připravuje podklady pro další jednání s ministerstvem životního prostředí, které zatím o sporu nerozhodlo. Podle ekologů jde o jednoznačné vítězství, přesto jich část na Šumavě stále zůstává.

Petr Šuleř, redaktor

Ekologičtí aktivisté se koncem minulého týdne rozhodli vlastními těly bránit několik set stromů napadených kůrovcem. Podle jejich názoru by totiž v nejcennějších částech národního parku neměl člověk vůbec zasahovat a kácení podle nich vytváří rozsáhlá holá místa na úbočích kopců. Naopak vedení parku tvrdí, že sanace napadených stromů je jedinou možností, jak zastavit šíření kůrovce. I přesto ale kácení nakonec přerušilo.

Ivan Žlábek, Správa Národního parku Šumava

Je to skutečně z důvodů bezpečnostních, protože nehodláme riskovat, aby se tam někomu něco stalo.

Jakub Kašpar, ministerstvo životního prostředí

To přispěje k uklidnění situace na Šumavě, která po posledním rozhodnutí rady parku je trochu rozjitřená, ministerstvo životního prostředí teď šetří okolnosti, které park k tomu rozhodnutí o kácení vedly.

Petr Šuleř, redaktor

Rozhodnutí přerušit kácení je podle ředitele správy parku Ivana Žlábka pouze dočasné a konečné rozhodnutí závisí na ministerstvu životního prostředí. Rovněž blokáda je podle ekologů pouze pozastavena.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Hlídky zůstanou u Pramene Vltavy tak dlouho, dokud ministr životního prostředí definitivně nerozhodne o tom, že bez /nesrozumitelné/ šumavských pralesů specielně na této unikátní lokalitě se kácet nebude.

Petr Šuleř, redaktor

V prvních zónách parku se stále ještě pohybuje několik ekologických aktivistů, kteří jsou podle svých slov připraveni blokádu kdykoli obnovit. Představitelé vedení parku nám dnes ale potvrdili, že s případným kácením pravděpodobně počkají až do rozhodnutí ministerstva životního prostředí.