Ekologové brání kůrovce na Šumavě, lesáci s ním ale budou dál bojovat

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové brání kůrovce na Šumavě, lesáci s ním ale budou dál bojovat
Author ks
Date 1996-10-04
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Přestože značnou část šumavských lesů napadl v posledních letech kůrovec, ekologičtí aktivisté považují radikální zásah proti tomuto škůdci za zbytečný. Domnívají se, že kácení napadených stromů výrazně sníží odolnost zbývající části lesa. Vedení šumavského národního parku však likvidaci považuje za nutnou.

„Kácení napadených stromů umožní kůrovci další šíření do odkrytých částí lesa a zároveň sníží spuštění obranných mechanismů, kterými se les dokáže broukovi bránit,“ řekl Jiří Koreš z hnutí Duha Šumava. Dodal, že kůrovec má v lese nezastupitelné místo. „Jeho úlohou je odstranit všechny oslabené stromy, a umožnit tak přežití těm nejodolnějším. Jedná se o přirozený přírodní výběr,“ prohlásil.

Ředitel Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumavy Ivan Žlábek tyto názory odmítá. „Souhlasím, že kůrovec se nemá likvidovat v přírodním lese, do kterého člověk žádným způsobem nezasahuje. Ve značné části parku je však situace zcela jiná,“ řekl. „Nemůžeme si říci, že se s kůrovcem nic nedělalo několik desítek let, a proto se proti němu nebude bojovat ani nyní. V lese by uschly další desetitisíce stromů.“

Ředitel parku informoval, že ještě vloni byl kůrovec největším problémem v oblasti Stožce a v Modravských slatích. Letos se však škůdce objevil v dalších porostech, kde ho nikdo nečekal. Proto je zásah nezbytný. Likvidaci kalamitního dřeva podpořil také místostarosta Sušice Vladimír Říha. „Názory, že si s broukem poradí příroda sama, jsou mylné. Naopak, myslíme si, že opatření proti kůrovci nejsou dostatečná ani nyní. Obáváme se, že situace v parku je tak vážná, že se škůdce bude dál šířit,“ prohlásil.

Proti kůrovci se nezasahuje pouze v první zóně Národního parku, která je nejcennější a nejzachovalejší částí Šumavy. „V této oblasti nehrozí nebezpečí, že by se kůrovec rozšiřoval do dalších částí,“ vysvětlil Žlábek. V oblasti Stožce, kde se s odvozem napadeného dřeva začalo již předloni, zbývá zlikvidovat pouze sto kubíků. Daleko horší situace je na Modravských slatích, odkud lesníci letos odvezou asi šedesát tisíc kubíků dřeva. „Záchrana lesa bude trvat ještě nejméně dvě sezóny,“ řekl Žlábek.

Kvůli bezpečnosti lidí při odvozu dřeva musel park v srpnu uzavřít některé turistické stezky. Dříví totiž kromě těžkých strojů odvážejí také vrtulníky. „Někteří lidé tvrdí, že jsme uzavřeli celý park. To však není pravda, protože nepřístupná jsou jen dvě procenta území. Nemůžeme si dovolit, aby byl někdo při odvozu těžkého dřeva zraněn,“ prohlásil Ivan Žlábek.