Ekologové chtějí bývalou železnou oponu změnit v zelený pás

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové chtějí bývalou železnou oponu změnit v zelený pás
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2003-11-28
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice/Praha – Unikátní plán biokoridoru napříč Evropou na místě bývalé železné opony chtějí společně prosadit ekologické organizace z Německa, České republiky a Rakouska. „O podporu projektu Zelený pás, který se již na bývalé hranici mezi východním a západním Německem začíná realizovat, žádáme ministra životního prostředí Libora Ambrozka a dalších odpovědné ministry ve všech třech zemích,“ řekl dnes ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

„V dříve uzavřeném území podél takzvané železné opony se totiž zachoval několik desítek až stovek metrů široký pás poměrně málo narušené přírody bez intenzivního hospodaření. Projekt umožní zachovat v přírodě blízkém stavu velká území, jedinečná v celé Evropě, a domov ohrožených živočišných druhů včetně tetřívka, rysa, vydry, čápa černého a ledňáčka,“ uvedl Bláha.

Zároveň podle něj vznikne unikátní koridor propojující přírodní biotopy v národních parcích a dalších územích a umožní návrat vzácných druhů živočichů do míst, kde byly vyhubeny.

Zelený pás zatím vzniká podél bývalé „německo-německé“ hranice. Podle rozhodnutí německé spolkové vlády budou tyto neobhospodařované státní pozemky využity k ochraně přírody. Pás je nyní 1393 kilometrů dlouhý a široký 50 až 200 metrů. „Vzniklo zde 150 chráněných území a plánuje se 40 dalších. Organizace Bund Naturschutz, německý partner Hnutí Duha, zároveň organizuje výkup soukromých pozemků,“ doplnil Bláha.

Ekologické organizace tří zemí na středečním jednání v Železné Rudě na Klatovsku přijaly společnou rezoluci. V ní vyzývají k prodloužení zeleného pásu na celou linii bývalé železné opony od Severního ledového oceánu k Černému moři. Mimo jiné požadují důslednou ochranu a zachování biotopů podél bývalé železné opony jako základ souvislého systému propojených přírodních stanovišť v Evropě. Nové programy Evropské unie by přitom v hraničních oblastech měly cíleně podporovat šetrné extenzivní zemědělství a lesní hospodařen.