Ekologové chtějí mít podél hranic chráněný zelený pás

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové chtějí mít podél hranic chráněný zelený pás
Author Karel Havlík
Date 2004-02-03
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Čeští, němečtí a rakouští ekologové se dohodli na projektu proměny někdejší železné opony v chráněný pás vzácných přírodních biotopů.

Podél západních hranic se zachoval několik desítek až stovek metrů široký prostor s téměř nenarušenou přírodou. Jedná se o území po desítky let neobhospodařované, kde rostou vzácné rostliny a žije řada dnes ohrožených druhů zvířat.

„Uskutečněním projektu se vytvoří ojedinělý koridor propojující přírodní biotopy v národních parcích a dalších územích,“ uvedl vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha a dodal, že se již tento zelený pás vytváří podél bývalé německo-německé hranice. Na bývalé hraniční čáře východního a západního Německa vzniklo na 150 chráněných oblastí.

„Zelený pás Evropy široký 50 až 200 metrů je zatím dlouhý 1400 kilometrů a totéž bychom chtěli vytvořit, po dohodě s příslušnými státními orgány, také u nás. Od Chebu, přes Český les, Šumavu až ke slovenským hranicím,“ upřesnil Bláha.

Někteří šumavští starostové mají k návrhu ekologů výhrady. „Ochrana přírody je dobrá věc, ale nemělo by se to přehánět. My se dvanáct let snažíme navazovat a upevňovat kontakty se západními sousedy a najednou mezi námi bude opět dělicí čára,“ poznamenal bývalý šumavský lesák a starosta Hartmanic Jiří Jukl (KDU-ČSL).