Ekologové chystají pochod, chtějí lidem ukázat poškozenou Šumavu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové chystají pochod, chtějí lidem ukázat poškozenou Šumavu
Author David Sekyra, ČTK
Date 2003-08-22
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice – Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha chystají na příští týden pochod přes českou a bavorskou Šumavu. Během něj chtějí zájemcům ukázat rozdíly v hospodaření národních parků na obou stranách hranic a upozornit na poškozenou přírodu české Šumavy. Již pátý ročník začne v úterý 26. srpna v Nové Peci na Prachaticku.

„Účastníci uvidí nejen horský smrkový prales, ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště a zároveň budou moci porovnat hospodaření na české a bavorské straně hor,“ řekl dnes ČTK vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Podle něj budou moci návštěvníci porovnat, jak na české straně Šumavy vinou kácení stromů napadených kůrovci vznikají holiny a šíří se polomy, zatímco na německé straně vyrůstá v pralese, kde se škůdci namnožili, nový zdravý les.

„Chceme, aby se lidé mohli sami přesvědčit o argumentech obou stran a rozhodnout se, komu dají za pravdu,“ uvedl Bláha.

Členové hnutí i nadále hlídkují v centrální části Šumavy u pramenů Vltavy, kde na sklonku týdne uskutečnili blokádu těžby stromů. Podle Bláhy dnes pracovníci správy parku porazili šest stromů přímo nad prameny a dále značkují napadené stromy. „Jakmile by začali s plošným kácením, obnovíme blokádu,“ uvedl.

Ekologové zdůrazňují, že pralesovité porosty v národních parcích jsou bezzásahovým územím a mají se ponechat přirozenému vývoji. Navíc zásahy nedoporučují ani vědci a evropské instituce.

Hnutí Duha proti kácení stromů napadených kůrovcem bojuje se správou šumavského parku již řadu let. Poslední blokádu šumavských stromů uskutečnilo od 27. července do 21. září 1999. Podle správy parku tím výrazně zhoršilo kůrovcovou kalamitu, když v pralese Trojmezná zůstalo neporaženo 2400 krychlových metrů „kůrovcových“ stromů a brouk z nich napadl nejméně dalších 1500 stromů.