Ekologové dnes ráno zahájili blokádu stromů v šumavském parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové dnes ráno zahájili blokádu stromů v šumavském parku
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2003-08-15
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice/Prachatice – Blokádu stromů v pralese Prameny Vltavy, který patří k nejpřísněji chráněným částem Národního parku Šumava, zahájili dnes časně ráno ekologičtí aktivisté Hnutí Duha. „Chceme tak zabránit kácení stromů napadených kůrovcem, které zde nařídila správa parku. Je nás tu nyní deset, stejný počet dorazí v nejbližší době,“ řekl dnes ČTK Mojmír Vlašín.

Ekologové tak podle něj reagují na výzvu k záchraně zbytků šumavských pralesů, kterou ve čtvrtek podepsala skupina vědeckých pracovníků. Signatáři výzvy, mezi nimiž jsou členové odborného grémia ministra životního prostředí pro národní parky Leo Košťál a Jakub Hruška či emeritní profesor Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity Brno Dalibor Povolný, kácení takzvaných kůrovcových stromů odmítají.

„Žír kůrovce je součástí přirozených proměn horského pralesa, který tedy zůstává pralesem. Zato motorové pily jej zničí navždy. Je to, jako kdybychom chtěli Karlštejn zachránit tím, že jej srovnáme se zemí a vystavíme na jeho místě nový, panelový,“ uvádějí vědci ve výzvě.

Vyzývají k podpoře blokády ekologů a připomínají, že v evropských národních parcích je ponechání přirozeného vývoje pralesa, včetně působení kůrovce, samozřejmostí. Také proto expertní mise mezinárodní ochranářské instituce Světového svazu ochrany přírody IUCN letos rozhodně odmítla kácení kůrovcem napadených zbytků šumavských pralesů, úvádí výzva. Stejné stanovisko podle jejích autorů vydal Světový fond ochrany přírody (WWF) a více než sto českých vědců.

Aktivisté Hnutí Duha, kteří nesouhlasí s kácením stromů napadených kůrovcem, bojují se správou šumavského parku již řadu let. Poslední blokádu šumavských stromů uskutečnili od 27. července do 21. září 1999. Podle správy parku tím však výrazně zhoršili kůrovcovou kalamitu, když v pralese Trojmezná zůstalo neporaženo 2400 krychlových metrů „kůrovcových“ stromů a brouk z nich napadl nejméně dalších 1500 stromů.

K odporu ekologové využívají i právní kroky. Tím posledním je stížnost Hnutí Duha proti rozhodnutí, které povoluje správě parku kácet kůrovcové stromy i v 11 z přibližně 40 nejcennějších prvních zón. Stížnost však nemá odkladný účinek, takže správa parku může v zásazích pokračovat. Ministerstvo životního prostředí o této stížnosti dosud nerozhodlo.