Ekologové nechtějí vodáky na horním toku Vltavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové nechtějí vodáky na horním toku Vltavy
Author Marcela Augustová, Petr Šuleř
Date 2004-03-24
Source ČT
Genre televize
Respondent Zdeněk Čihák, Jaroslava Martanová

ČT 1, Večerník z Čech

Životní prostředí a ekologie

Marcela Augustová, moderátorka

  • Jen tři měsíce vydržel mír mezi Správou Národního parku Šumava a ekologickými aktivisty. Ti teď znovu protestují. Tentokrát jim vadí, že nový návštěvní řád parku dovoluje vodákům sjíždět horní tok Vltavy o měsíc dřív než obvykle, už od prvního května. Podle nich to přinese devastaci v okolí řeky. Vedení parku argumentuje zájmem škol a okolních obcí. Ochránci oponují, že správa ustupuje komerčnímu nátlaku.

Petr Šuleř, redaktor

  • Lodě s vodáky se v minulých letech objevovaly na horním toku Vltavy nad Lipenskou přehradou pravidelně prvního června. Řeka přitom na Šumavě protéká územím národního parku a už samotné povolení na sjezd tímto územím považovali ekologové počátkem devadesátých let za kontroverzní. Například běžní návštěvníci zde nemají vůbec vystupovat na břeh. Od letošního roku se sem ale vodáci mohou vypravit o měsíc dříve.

Zdeněk Čihák, Děti Země

Podle mých informací se jedná o nátlak (nesrozumitelné) svazu. My s tím rozhodnutím nesouhlasíme, protože skutečně jsou ohrožené hnízdní druhy chráněných ptáků a je ohrožena perlorodka říční.

Jaroslava Martanová, Správa Národního parku Šumava, Plzeň

Zájem o splavování v květnu byl zejména ze strany škol. Správa tento zájem posoudila i možnost smlouvání, čímž tomuto požadavku školám vyhověla.

Petr Šuleř, redaktor

  • Správa národního parku se hájí mimo jiné i tím, že o dřívější otevření horního toku vodácky nejpopulárnější české řeky usilovali i obce a podnikatelé v jejím okolí. Podle odborných pracovníků je přitom pro ochranu řeky důležitější výška hladiny, která pravidelně v letních měsících klesá. Ekologové s tím ale nesouhlasí. Provoz na řece podle nich ovlivní nejen vodní živočichy, ale i hnízdění chráněných druhů ptáků.

Zdeněk Čihák, Děti Země

To znamená, že by mohli opustit snůšku, anebo případně by se mohlo stát, že by se v podstatě už do té oblasti nevraceli.

Petr Šuleř, redaktor

  • Režim v okolí Vltavy v národním parku se podle jeho vedení s největší pravděpodobností znovu změní od příštího roku. Řeku přitom každoročně navštěvuje přes padesát tisíc lidí. Velká většina z nich ale podle ekologů nemíří do nejvíce chráněného pásma. Celou záležitostí se nově začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí. Podle ekologů tak zatím vůbec není jisté to, že se lodě od prvního května na horním úseku Vltavy skutečně objeví.