Ekologové odmítají lanovku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové odmítají lanovku
Author Václav Janouš
Date 2009-11-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Podle nich ohrozí propojení Nové Pece s areálem Hochficht podstatu šumavského národního parku

Jižní Čechy –Zatímco rakouští provozovatelé sjezdovek v lyžařském areálu Hochficht jsou nadšení z chystané lanovky, která zjednoduší cestu českých turistů za lyžováním, tuzemští ekologičtí aktivisté varují: Dohoda kraje se správou parku může ohrozit cenná území Šumavy.

Vadí jim, že by šumavskými lesy měla vést lanovka přepravující denně stovky osob. A to i přesto, že park její stavbu podmiňuje tichým provozem, který by nerušil zvěř.

„Záměr dopravovat lyžaře z Česka na rakouské sjezdovky mimořádně cenným územím Národního parku a Chráněnou krajinnou oblastí Šumava je v rozporu s posláním obou chráněných území. Všechny varianty představují negativní dopady na vzácnou přírodu,“ upozorňuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Naopak ředitel střediska Hochficht Richard Brillinger by lanovku uvítal. Mluví o ní už devatenáct let. „Jsme na spolupráci s českou stranou připraveni. Z centra areálu chceme vybudovat sedačkovou lanovku na Reischlsberg, tedy Hraničník,“ vysvětlil Brillinger. Právě tam by měla plánovaná lanová dráha z Nové Pece vést. Podle Brillingera je škoda, že na české straně Šumavy nejsou sjezdovky. Ty už ale neplánuje ani Jihočeský kraj, který o nich v minulosti hovořil. „Jsme naopak připraveni vybudovat bariéry, které by divokému sjezdovému lyžování na české straně kopců zabránily,“ doplnil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Lanovka ale není jedinou možnou variantou. Lyžaře by mohly do Rakouska vozit i ekologické autobusy. Jenže cesta přes hraniční přechod Zadní Zvonková je nejen dlouhá, ale i ve špatném technickém stavu. V zimě se na ní řidiči často potýkají se závějemi. „Autobusy by zde musely jezdit kyvadlově, není možné, aby se na této úzké silnici potkaly dva. To by neprojely,“ podotkl ředitel jihočeské správy a údržby silnic Miloslav Ouředník. Správa národního parku si naopak dopravu autobusy umí představit. Podobný systém už totiž funguje v některých částech parku, kde takzvané zelené autobusy vozí kromě turistů i cyklisty.

Obyvatelé Lipenska, z nichž většinu živí turistický ruch, by dali přednost lanovce. Starostka Nové Pece Věra Lavičková věří, že by přinesla práci místním lidem. Hostinští se navíc těší na větší zájem turistů. „Dnes se u nás v zimě zastaví jen málokdo. Co by tu taky dělal. Kdyby byla lanovka, tak si při zpáteční cestě turisté zajdou třeba na večeři. Nyní nás živí hlavně letní turistická sezona,“ míní spolumajitel restaurace v Nové Peci Daniel Šibík.

Doprava ekologickými autobusy by na rozdíl od lanovky cestu, která nyní lyžařům z Horní Plané na Hochficht trvá zhruba hodinu, nijak nezkrátila. Při využití lanovky by jim ale na přesun stačilo dvacet minut. Jednotlivé varianty dopravy, které společně navrhli kraj, správa parku a starostové obcí nyní posoudí odborníci.