Ekologové prohráli boj o krajinu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové prohráli boj o krajinu
Author Antonín Pelíšek
Date 2004-10-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vláda vyřadila Novohradské hory ze seznamu navrhovaných chráněných oblastí

Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Novohradské hory o rozloze 219 hektarů je v nedohlednu. Vláda totiž vyškrtla tento návrh ze seznamu tří oblastí, které měly být do dvou let chráněné státem.

Nové Hrady – Většina obecních úřadů a větších firem na Novohradsku se raduje. Zástupci samospráv tvrdí, že nepotřebují mít nad sebou další úředníky s bičem, kteří jim budou diktovat, jak mají doma hospodařit.

„Naši zastupitelé nejsou jednotní, ale většina z nich chráněnou oblast odmítá,“ uvedl tajemník novohradské radnice Petr Charvát. Proces přitom nebyl zdaleka jednoduchý – ještě před pěti lety usilovaly novohradské obce o zřízení střediska chráněné krajinné oblasti.

„Osobně si myslím, že nepotřebujeme mít nad sebou další státní úředníky. Máme odbor životního prostředí, který na to stačí,“ řekl Charvát.

Podobně mluví i farmář Robert Blíženec ze samoty u Nových Hradů. Před deseti lety se na venkov přestěhoval z města. Chová koně, ovce, krávy a kozy, hospodaří na osmdesáti hektarech polí a lesů. Mimo jiné se stará o údržbu v rezervaci Tereziino údolí a Žofínský prales. „Podle mě není chráněná oblast třeba. Úplně stačí, když budou úředníci dbát na dodržování zákonů,“ tvrdí muž.

Ekologové a ochránci životního prostředí berou odmítnutý návrh na vyhlášení chráněného území Novohradské hory jako prohru. O vyhlášení oblasti bojovali přes dvacet let. „Je to chyba úředníků ministerstva, že nedokázali návrh prosadit. Teď zaspali a uzavřeli si dveře. Podřídili se tlaku některých obcí a podnikatelů. Je to bohužel politika,“ uvedl Vladimír Molek z českobudějovického sdružení za záchranu krajiny Calla.

Za neúspěch a velkou chybu považuje celou věc ministerstvo životního prostředí. „Vláda rozhodla, že do dvou let se stane chráněnou krajinnou oblastí zatím jen Český les. Novohradské hory čekají znovu vleklá jednání,“ řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Lidé, kteří na Novohradsku žijí, se přitom dělí na zastánce státní ochrany krajiny a na její odpůrce. „Státní ochrana je byrokracie. Známe z naší městské památkové zóny, jak složitá jsou jednání se státními úředníky,“ poznamenal novohradský tajemník Charvát.

Druhá strana ale namítá, že bez státní ochrany krajiny zdevastují české pohraničí firmy sídlící v jiných krajích. „Skupují státní pozemky a berou peníze za pochybnou údržbu krajiny. To není o soukromém hospodaření rodinných farem, které jsme na Šumavě a Novohradsku vždycky prosazovali,“ míní ekolog Molek.

Pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti je například Miroslav Lens, který má penzion se sedmadvaceti lůžky v Hojné Vodě u Nových Hradů. Turistům půjčuje kola, v místě žije přes dvacet let. „Jsem pro chráněnou oblast, protože nevěřím tomu, že to úředníci samosprávy dělají dobře a odborně. Sedm let jsme se s nimi tady tahali o záchranu staré lípy a navrhovali, že to uděláme sami. Než se vyřídila spousta razítek, lípa spadla,“ uvedl Lens.

Novohradsko má ale i tak bez vyhlášení chráněné krajinné oblasti šanci na státní dozor. Kromě toho, že už v oblasti fungují lokality s přírodními a památkovými rezervacemi, spadne pod evropský program ochrany přírody Natura 2000. Dnes má vláda v plánu schválit návrh ptačí oblasti na území Novohradska v lokalitě řeky Stropnice, což je projekt v rámci Natury.

O ochranu přírody nestojíme. Soukromý zemědělec Rudolf Moravčík hospodaří se svými dvěma bratry v okolí Valtéřova na Českokrumlovsku. Stejně jako většina okolních farmářů nesouhlasí s vyhlášením CHKO Novohradsko. „Jako soukromí zemědělci máme už tak dost problémů a další omezení kvůli ochraně přírody by nám obživu ještě víc zkomplikovalo,“ říká farmář.