Erhartovi vydali další knihu fotografií o Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Erhartovi vydali další knihu fotografií o Šumavě
Author Jiří Falout
Date 2009-07-14
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Manželé Josef a Marie Erhartovi, kteří patří mezi nejlepší a nejúspěšnější jihočeské fotografy, když vydali společně více než 40 obrazových publikací, z nichž za vrchol tvorby jsou považovány právě knihy o Šumavě, připravili další publikaci. Věnovali ji jak jinak než milované Šumavě. Na 208 barevných, ale i černobílých fotografiích ukazují, jak se krajina proměnila a jak tento kus země neztratil na svém čarokrásu a půvabu, alespoň tam, kde neničí kůrovec. Knihu nestoři jihočeské fotografie nazvali Šumava, fotografie z

let 1959 až 2009.

„Za těch padesát let máme tisíce fotografií v archívu. Nemá cenu to ani počítat. Chtěl jsem vědět, jak Šumava vypadá nyní, a proto jsem ji loni a předloni opět celou objel a znovu nafotil. Některé oblasti jsem ale záměrně vynechal, například Třístoličník, kde jsou lesy zcela polámané,“ řekl Právu fotograf Josef Erhart.

Přesto místa zasažená kůrovcem jsou zachycena v této nové publikaci, i když jen okrajově. Kniha je cenná hlavně staršími snímky. Ukazují přírodu z míst, která dnes už prakticky neexistují. Buď zarostla stromy, nebo okolí se natolik proměnilo, že vypadá zcela jinak. „Fotografií, na které vzpomínám, jsou desítky. Přijet na Černé jezero nebo do Borových Lad byla pro nás vždy radost, i když ty vzdálenosti byly i více než 100 kilometrů. Vstávali jsme třeba i v pět ráno a vyjeli fotit. Za Prachaticemi jsme se ale vraceli, protože se zatáhlo a podmínky byly ty tam,“ vzpomínal na cesty za snímky Erhart.

Šumavu představují manželé kompletní, na jihočeské i západočeské straně. Jsou tu k vidění i města, hrady a zámky, nejen příroda. Lidé si mohou také prohlédnout zákoutí, která nejsou běžně přístupná, a to například proto, že terén k nim je příliš náročný nebo zcela nepřístupný. „Hodně vzpomínám na snímek, na němž jsou z vyhlídky u Lipna vidět překrásně Alpy. Tato fotografie je unikát a povede se vám tak jednou za život,“ uvedl ještě Erhart. Většina fotografií je dělána z výšky, ne však z letadla, ale z vrcholků, někdy i z vrcholků stromů.

Manželé Erhartovi vydali první obrazovou knihu v roce 1959 a nazvali ji Krásy jižních Čech. Kromě přírody fotografovali i houby. Velmi ceněné jsou jejich houbařské atlasy, protože plodnice věrně zachycují. Do roku 2009 vydali celkem 47 knih v nákladu přes milión výtisků. Autogramiádu zatím poslední publikace spojenou s vernisáží budou mít manželé Erhartovi ve středu 15. července v českobudějovickém knihkupectví Gregorius od 16 hodin.