Evropské komisi se nelíbí poškozování Boubína

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Evropské komisi se nelíbí poškozování Boubína
Author aja
Date 2006-01-12
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Boj o Boubín

Nevládní neziskové organizace získaly vyjadření Evropské komise pro životní prostředí adresované Ministerstvu životního prostředí ČR. Evropská komise České republice vytýká poškozování přírodních stanovišť a úbytek chráněných druhů ptáků ve vrcholových partiích Boubína.

Bohumilice – Okrašlovací spolek Zdíkovska a Děti Země – Klub Bohumilice obdržely kopii výzvy Evropské komise určené Ministerstvu životního prostředí, ve které Evropská komise požaduje informace o tom, jakým způsobem jsou Českou republikou uplatňovány směrnice o Evropských stanovištích a ptačích oblastech. Zároveň si Evropská komise přeje být informována o opatřeních přijatých k zamezení poškozování vrcholových partií Boubína a významnému rušení ptáků. „Celá kauza, bohužel, již trvá třetí rok a je poznamenána politickým tlakem na výstavbu rozhledny v Národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Úředníci Krajského úřadu Jihočeského kraje a Ministerstva životního prostředí navíc opakovaně ignorovali naše upozornění na výskyt chráněných druhů ptáků a velkou pravděpodobnost jejich rušení v době hnízdění zvýšenou návštěvností po postavení rozhledny. Ministerstvo životního prostředí navíc nedokázalo zabránit zvýšenému sešlapu půdy na vrcholu a podél přístupových cest,“ uvádí Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska. Evropská komise nyní prověřuje, zda nedošlo k porušení Evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, kterou se Česká republika zavázala plnit svým vstupem do EU. „Evropská komise jedná na náš podnět, neboť po dokončení rozhledny na Boubíně prokazatelně došlo k úbytku hnízdních párů chráněných druhů ptáků a neztenčenou měrou pokračuje devastace vrcholu Boubína vysokou návštěvností,“ říká Zdeněk Čihák z Dětí Země.

Celá kauza vznikla proto, že celý masív Boubína je zařazen jako ptačí oblast a na vrcholu a podél přístupových cest se nachází nejméně sedm prioritních evropských stanovišť, které by měly mít podle evropské legislativy přísnou ochranu. Ekologické organizace doufají, že po intervenci Evropské komise bude Ministerstvo životního prostředí svoje závazky brát vážně.