Expozici Šumava Karla Klostermanna v Jihočeském muzeu navštívil rekordní počet návštěvníků

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Expozici Šumava Karla Klostermanna v Jihočeském muzeu navštívil rekordní počet návštěvníků
Author regiony24.cz
Date 2009-06-23
Source regiony24.cz
Genre internet
Respondent

České Budějovice – Expozici Šumava Karla Klostermanna v Jihočeském muzeu navštívil rekordní počet návštěvníků. Ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Pavel Šafr řekl, že pořadatelé se rozhodli proti původně plánovanému trvání do 30. června prodloužit výstavu do 30. září.

Nejnavštěvovanější výstavou v historii Jihočeského muzea v Českých Budějovicích je expozice Šumava Karla Klostermanna – Příběh šumavské podmalby, kterou od září loňského roku do dneška vidělo přes 45 tisíc lidí. Původně měla skončit 30. června, ale pořadatelé ji pro značný zájem veřejnosti prodloužili do 30. září. Očekávají, že konečný počet návštěvníků by se mohl přiblížit 60 tisícům. Dvojnásobně by tak co do počtu návštěvníků mohla překonat expozici „Lego“, kterou v roce 1992 vidělo 30 tisíc lidí.

„Tento projekt je velmi úspěšný, což dokládají ohlasy v návštěvních knihách. Máme rozepsanou již třetí a právě zájem veřejnosti nás vedl k prodloužení termínu konání výstavy,“ říká Pavel Šafr. Jde o dosud největší výstavní projekt na jihu Čech, financovaný 11,8 milionu korun Evropským fondem pro regionální rozvoj z Operačního programu Cíl 3 – Přeshraniční spolupráce Česká republika – Rakousko. Jihočeský kraj se na něm podílí částkou 1,8 milionu korun, dalšími 300 tisíci korun přispělo ministerstvo kultury. Zahraničním partnerem Jihočeského kraje se při jeho realizaci stal hornorakouský spolek Mühlviertler Museumsstrasse.

Výstava s názvem Šumava Karla Klostermanna - Příběh šumavské podmalby nabízí veřejnosti ucelený obraz života na Šumavě v druhé polovině 19. století. „Je svědectvím o společném prostoru Čechů a Němců, pro který právě osobnost Karla Klostermanna je symbolem pokojného soužití a spolupráce. Přestože se narodil na území dnešního Rakouska, prožil většinu svého života v Čechách. Šumavu vnímal jako společný domov obou národů a její budoucnost viděl ve vzájemné součinnosti. To, že má výstava mimořádný ohlas, svědčí o tom, že je dobře udělána,“ uvádí František Štangl (ODS), krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Expozice je důkazem, že muzejní exponáty lze přiblížit cestou příběhu. Její rozsáhlost dokladuje bohatost a unikátnost sbírek, uložených v jihočeských muzeích a zároveň potvrzuje jejich schopnost připravit při vzájemné spolupráci velkou interaktivní výstavu, která splňuje náročná odborná kritéria a je atraktivní pro širokou veřejnost. Zvláštní pozornost výstava věnuje fenoménu Šumavy, jímž jsou podmalby na skle, které byly typickým doplňkem interiérů šumavských domů a provázely tak život místních obyvatel od narození až do smrti. Jejich křesťanská tematika byla ve své době výrazem zbožnosti lidí a jejich naděje na lepší životní podmínky. Tvorba podmaleb přímo souvisela s rozvojem sklářských hutí na Šumavě, v nichž vznikaly umělecky cenné předměty, dodnes hodné obdivu. Právě ty častí expozice, prezentující šumavské sklo a podmalby, poputují po ukončení českobudějovické výstavy do rakouského Sandlu a Freistatu, kde budou k vidění od dubna 2010.