Extrémní mokro a sucho jsou živnou půdou pro kůrovce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Extrémní mokro a sucho jsou živnou půdou pro kůrovce
Author Jana Černochová, Alena Šatrová
Date 2003-09-05
Source Táborský deník
Genre tisk
Respondent

,


Táborsko – Loňské povodně a letošní tropické teplo přejí lýkožroutu smrkovému a dalším druhům z čeledi kůrovcovitých. Přemnožení hmyzu se stalo postrachem lesů i na Táborsku.

S okamžitou platností vydala Rada města v Táboře nařízení o ochraně lesa proti kůrovcům. „Důvodem je přemnožení hmyzích škůdců v lesních porostech na území, kde vykonává Městský úřad Tábor státní správu na úseku ochrany lesa,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Hana Randová. Stromy napadené kůrovcem postupně odumírají, jsou zdrojem nákazy zdravých porostů a znamenají značné riziko pro příští období. Práva a povinnosti spojené s ochranou lesa proti lýkožroutu smrkovému mají nejen vlastníci, ale také nájemci případně podnájemci lesa. Jsou povinni vést evidenci kůrovcového dříví silnějšího než sedm centimetrů. Záznamy musejí obsahovat množství brouka a datum zjištění, údaje o těžbě dřeva a o mechanické a chemické asanaci s poznámkou o vývojovém stádiu kůrovce.

„Bezodkladně se musí zpracovat veškerá napadená dřevní hmota, aby se zabránilo dokončení vývoje brouka. S okamžitou platností jsou zastaveny úmyslné těžby včetně probírek u stromů nad čtyřicet let, a to do doby úplného zpracování a očisty prostoru. Teprve po zahubení lýkožrouta předepsanými prostředky, které jsou v seznamu vydaném ministerstvem zemědělství pro rok 2003, lze napadené dříví odklidit. Vlastníci lesa budou písemně oznamovat konec zpracování dřevní hmoty příslušnému orgánu státní správy, u lesů do padesáti hektarů pouze odbornému lesnímu hospodáři. Dokud tak neučiní, nemohou začít s úmyslnou těžbou,“ zdůraznila Randová. Nařízení vydané městem Tábor pozbývá platnosti k 31. prosinci 2003. Ani státní lesy kůrovec neušetřil. Pracovníci Lesů ČR situaci zatím zvládají, ale také zakázali úmyslnou těžbu. „Přes odbor životního prostředí jsme vyzvali majitele sousedních porostů, aby napadené dřevo rychle zpracovávali. Každý týden situaci vyhodnocujeme, ale zatím razantní ústup brouka nevidíme. Objevují se nová ohniska i na místech, na kterých jsme jej již zlikvidovali,“ uvedl lesní správce Zdeněk Doškář. Napadené jsou především porosty oslabené loňskou kalamitou, například v okolí Turovce či Strkova. Doškář počítá i s ekonomickými dopady. Cena dřeva napadeného kůrovcem na trhu značně klesá. Na přemnožení mají podíl loňské povodně a letošní extrémní sucho. „Takový výskyt z minulosti nepamatuji. Velký pozor si budeme muset dát z jara, protože kůrovec by mohl dobře přezimovat. Na likvidaci brouka budeme v porostech instalovat více lapáků i lapačů,“ dodal Doškář.