Filip naštval lesníky na Šumavě. Obvinil je, že poztráceli dřevo

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Filip naštval lesníky na Šumavě. Obvinil je, že poztráceli dřevo
Author Václav Janouš
Date 2010-04-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Předseda KSČM v televizi řekl, že se ze šumavského parku v roce 2007 ztratilo 186 tisíc kubíků dřeva. Šéf národního parku František Krejčí ukázal hospodaření a Vojtěch Filip svou chybu uznal.

Šumava – Předseda komunistů Vojtěch Filip pořádně namíchnul šumavské lesníky. V pořadu Otázky Václava Moravce speciál vysílaném z Českých Budějovic nařkl správu šumavského parku, že se v roce 2007 z lesů ztratilo zhruba 186 tisíc kubíků dřeva. Dopálení lesníci však tvrdili, že jeho slova nejsou pravda a ani kubík pokáceného dřeva nechybí. Filip svou chybu poté, co mu ředitel parku předložil rozbor hospodaření, uznal.

Ředitel parku František Krejčí se s Filipem sešel v Českých Budějovicích, kde mu předložil kompletní hospodaření správy parku za rok 2007. Když si Filip čísla pročetl, tak obrátil. „Rozbor hospodaření, který jsem viděl, opravdu ukazuje na fakt, že správa v evidenci majetku postupovala v souladu s pravidly a dle zákona,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip, který se chce přijet na kácení v šumavských lesích podívat na vlastní oči.

Dřevorubci jsou však na Filipa stále naštvaní. Tvrdí, že politici s oblibou zneužívají Šumavu, aby před volbami strašili veřejnost, že celý park napadne kůrovec či jej lesníci vykácí. „Je to téma, na které slyší hodně lidí. To, že se z lesů ztratilo dřevo, však byl vrchol a neúcta k naší práci. Nic takového se nestalo a není divu, že spousty lidí, kteří dřou v lese, se to dotklo. Nejsme žádní zloději,“ říká 50letý dřevorubec z Kvildy Josef, který nechtěl zveřejnit své příjmení.

Podle něj dnes mluví do dění na Šumavě kde kdo, což parku vůbec neprospívá. „Je třeba, aby jednoznačně třeba vláda řekla, jak se má v parku postupovat, a toto slovo platilo léta. A ne, že před každými volbami a s každým ministrem se bude zasahování v lesích absolutně měnit,“ dodal lesník.

Filip v politické debatě uvedl rozdíl mezi vytěženým dřevem a prodaným. Podle správy parku se však rozdíl rozhodně neztratil. „Dříví bylo zčásti ponecháno v lesních porostech k zetlení na základě platných předpisů. Ponechaná hmotamá smysl pro další vývoj lesních ekosystémů a samozřejmě podléhá přísným inventurám, a zčásti zůstalo na zásobách,“ komentoval ředitel šumavského parku František Krejčí.

Konkrétně z účetnictví správy parku vyplývá, že ze 186 tisíc kubíků zůstalo v lesích k zetlení 117 tisíc metrů kubických a 64 tisíc kubíků pak leželo na skladech v zásobách. Zbývajících pět tisíc kubíků použila správa parku pro vlastní spotřebu – vyrábí z něj například nové lavičky a sedačky do parku či oplocenky. „V rámci účetnictví a výkaznictví správy je veškeré dřevo evidováno do posledního kubíku,“ dodal Petr Kahuda ze správy parku, který má na starosti zpracování polomů.

Fakta: Kácení na Šumavě Jarní rojení kůrovce na Šumavě je doslova za dveřmi a začne během 14 dnů. V lesích proto už lesníci rozmístili 27 tisíc lapáků a lapačů brouků. Loni správa parku vytěžila rekordních 299 tisíc metrů kubických dřeva napadeného škůdcem, Letos se správci chystají ve druhých zónách parku vykácet až půl milionu kubíků. Správa parku už proto uzavřela smlouvy s 210 dodavateli na zakázky za 780 milionů korun. Smlouvy platí na dva roky. V šumavských lesích působí největší škody lýkožrout smrkový, ale žije zde nejméně 26 druhů. Od března funguje v parku i kalamitní štáb, který sleduje vývoj kůrovcové kalamity.