František Koníček: Kalamita nás připraví o miliardu a půl

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


František Koníček: Kalamita nás připraví o miliardu a půl
Author Martin Mařík
Date 2007-01-23
Source Hospodářské noviny
Genre tisk
Respondent František Koníček

Orkán, který ze čtvrtka na pátek ničil lesy, důkladne zprehazel plany Frantisku Konickovi: sef obri státní firmy Lesy ČR měl do minulého týdne plnou hlavu starosti, jak zajistit dodavky dřeva. Tezbu ve státních lesích totiž ochromily spory se soukromými firmami, bez jejichž práce se Lesy neobejdou.

Najednou je ale všechno jinak, v lesích jsou miliony kubíků polámaného dřeva. Konicek se tak musí se soukromými lesniky co nejrychleji dohodnout, jak poskozene dřevo vytěžit.

  • Ministr zemědělství žádá vládu o výjimku, abyste zákazky na těžbu polomů mohli zadávat ve zkracených terminech. Ale i to má trvat nejméně dva týdny. Není to příliš dlouhá doba?

Driv se to stihnout neda. Dva až tři týdny od chvile, kdy oslovime ve zkracenem řízení firmu, do doby, než začne pracovat v lese, nejsou dlouhá doba.

  • Ale v lesích už leží miliony kubíků polámaného dřeva...

Na malé zákazky začneme už od patku uzavirat ještě rychlejsi smlouvy. Ale nežapominejte, že dosavadní spory Lesu s firmami se tykaly právě způsobu zadavani zakázek. Problém se tahne několik let a ještě neskoncil. Takže je to citliva vec.

  • Státní podnik je zavisly na práci soukromých firem. jaký rozsah kalamity jste schopni zvládnout vlastními silami?

Za normálních podmínek dělá našich pět závodu nejvyse desetinu praci. Ani za současne napjate situace to němůže být o moc víc.

  • Zvládnou celou kalamitu domaci firmy? Nebo budete muset povolat zahraniční pomoc, jak to udělali třeba Slovaci při polomech v Tatrách?

Verim, že to zvladneme s českými firmami. Kapacitu na to maji. Těžba musí spechat, než se probudi kůrovec

  • Jake oblasti jsou postižene nejhur?

Velmi brutalni dopady vichřice jsou v oblastech Nových Hradu, Vyššího Brodu, Modravy, na Trebonsku a Českobudějovicku. dále na Nyrsku, v Kladské v západních Čechách. Na Vysocine například v okolí Jihlavy a Telce. Tam jsou často úplně holiny.

  • Do kdy jste schopni polomy zvládnout?

Hlavni práce bychom měli stihnout do června. Určitě ale zůstanou místa, kde se bude muset likvidovat dřevo až do konce letošního roku. Spechat musime hlavně proto, že na stromech se může rozšířit kůrovec, a pak by nasledovala další kalamita.

  • Co může kůrovce zastavit?

Nizke teploty. Snad přijdou koncem týdne, a zmrzla země umozni lepší přístup do lesů s technikou. A na teplote zavisi i vývoj samotneho kůrovce. Začíná být aktivni, když tři dny po sobě teploty stoupnou nad 13 stupnu. Největší nebezpečí nastane asi v dubnu a kvetnu.

  • V Tatrách při likvidaci následku ničivé vichřice stát pronajimal firmam celé části polomů. Navrhuji to teď i tuzemské soukromě firmy. Udělate to?

V zahranici s tím zkušenosti skutečne jsou, někde dobre, jinde třeba horsi. Nas systém zadavani zakázek na to ale není zatím nastaven. Museli bychom vypracovat nova pravidla. Do budoucna ovšem pronajmy nevylucuji. Ceny dřeva může snížit dovoz od sousedu

  • Jak zahyba necekany prisun dřeva s jeho cenami? Na jednu stranu se nabidka dřeva zvysi. Ale pily i papirny také už dlouho tvrdí, že mají dřeva nedostatek.

Zaprve je jiste, že v prvním pololeti ceny nepujdou tak nahoru, jak se loni kalkulovalo. Ale není ani důvod pro to, aby v nejblizsich měsících padaly. Odhaduji, že se udrzi na urovni konce loňského roku.

  • Jak ovlivní ceny v tuzemsku pripadny dovoz dřeva ze zahranici, kde se také potýkáji s následky polomu?

To určitě může sehrat velkou roli. V Německu jsou škody v lesích několikanasobne větší než u nás. Zatím se tipuji na šedesát milionu krychlových metrů. Některé odhady jsou ještě vyšší. Odhad z Rakouska je zatím deset milionu kubíků. Pokud by sla část dřeva k nam, ceny pochopitelné klesnou. Ale teď je brzo to předvidat.

  • Je víc stromu, které jsou zlomene, nebo těch vyvrácených i s kořeny? jaký vliv to má na jejich zpenězeni?

Nejkvalitnější a nejcennější dřevo je do osmi až sesti metru od země. Zlomene stromy jsou proto horsi, hodnotnější jsou ty vyvracene. Zda se, že vyvrácených stromu je víc, ale škody teprve výhodnocujeme. Odhadujeme, že kvůli vichřici prijdeme o jeden a půl miliardy.

  • Když chcete většinu kalamity zvladnut do pulky roku, co budou lesnické firmy dělat ve druhé puli? Nepřijdou o praci, a nebude zase nedostatek dřeva?

Kalamitní těžba má podle zákona přednost. Ale bude se těžit také ve druhé puli roku, i když volneji. Musime si hlidat plán a lesy určitě nebudeme drancovat. Potrebujeme zajistit plynule dodavky dřeva i pro leta 2008 a2009. Ale firmam, jež pro nas pracuji, přece pribudou i další práce. Ochrana porostu před kůrovcem, a budeme muset začít obnovovat znicene plochy.