Hamletovskáotázka v případě Národního parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hamletovskáotázka v případě Národního parku Šumava
Author Barbora Divišová
Date 2007-08-17
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Jan Zahradník

Moderátor

Hamletovska otázka v případě Národního parku Šumava zni, odklizet nebo neodklizet orkánem způsobene polomy? Ministerstvo životního prostředí razantne říká ne. Většina politiku s ním však nesouhlasi. Na téma kůrovec jsme si povidali s jihočeským hejtmaném Janem Zahradníkem.

Autor

Zastancu názoru, že kůrovec je uhlavním nepřítelem lesa, je nutne s ním bojovat, oponuji stoupenci minení, že kůrovec pomaha. Priroda si je prý schopna pomoci sama a obnovujíci se les pod uschlými stromy pro další vyvoj krajiny je určitě lepší, než holiny vznikle při kácení. Ackoliv jsou priznivci bezzásahových územích v senátu v mensine, stále se nevi, co se Šumavou dal. Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka by měl spory vyresit premiér Mirek Topolanek. V boji s kůrovcem možná nastane prevrat. Jihocesti vědci nasli způsob, jak s kůrovcem pomoci mikroskopicke houby zatocit.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje:

O tom tedy jsem, popravde receno, neslysel, že by zde taková nějaká možnost zabranovani rozšíření kůrovce existovala, ale nevim, já si myslím, že na to, jak celit kůrovci, jsou dlouholete, dlouhými desitkami stoletími osvedcene metody.

Autor

Biologickým postřikem se tento týden plosne hubil kůrovec v šumavském trojmezenskem pralese.