Hejtman Zahradník podnikne inspekční let za kůrovcem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hejtman Zahradník podnikne inspekční let za kůrovcem
Author izurnal.cz
Date 2008-07-31
Source izurnal.cz
Genre internet
Respondent

České Budějovice (Ižurnál) – Na inspekční let nad jihočeskými lesy se zítra dopoledne vydá hejtman Jan Zahradník. Úkolem cesty, kterou pořádá ministerstvo zemědělství a Lesy České republiky, je monitorovat rozsah výskytu kůrovce a způsobených škod. Pohled z výšky by tak mohl ukázat, jak to s kůrovcem vypadá.

Hejtman je přesvědčen, že i z výšky bude možné vidět, jaké škody napáchal kůrovec v šumavském národním parku: „Mám informace, které říkají, že situace na Šumavě není katastrofa, ale přímo apokalypsa. Informaci mám od lidí, kteří se tam byli sami osobně podívat, jsou to lesníci. Z letadla to popravdě asi vidět není, ale dolní patro stromů už je rezavé a začíná usychat. To může znamenat, že velká část Šumavy uschne. Nechci být nějakým špatným prorokem, ale znovu apeluji na pana ministra a na vládu, ať se konečně zamyslí a něco s tím udělají, dokud to ještě lze.“

Kvůli kůrovci i z obav o další vývoj právě v oblasti šumavského národního parku se na premiéra už hejtman Jan Zahradník dvakrát obrátil dopisem, zatím bez odezvy. O zásah žádala premiéra i skupina senátorů.

„Snažím se upozorňovat na vzniklou situaci a aby se Šumava stala tématem jednání na celé vládě. Zatím jsme se šumavskými obcemi v našem společném tlaku bohužel nebyli úspěšní. Úspěšní nebyli ani senátoři, kteří se dopisem obrátili na pana premiéra Topolánka. Je to pro mě smutná situace, ale na druhou stranu chápu křehkost koalice a sílu pana ministra Bursíka,“ uvedl Zahradník.