Hnízdo vzácného dravce na Šumavě zničeno

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnízdo vzácného dravce na Šumavě zničeno
Author Tomáš Přibyl
Date 2010-06-05
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Ornitologové na Šumavě letos po pětadvaceti letech objevili hnízdo silně ohroženého motáka pilicha. Úřady kvůli němu dokonce uzavřely stezku na svahu hory Stožec. Hnízdil tu ale jen krátce. Hnízdo totiž bylo zničeno – jako nejpravděpodobnější se jeví, že stezka byla uzavřena pozdě a ruch na ní samici donutil vejce opustit. O hnízdo se pak postarala příroda.

Hnízdo na svahu Stožce objevil ornitolog Roman Muláček při turistickém výletě. Bylo zhruba dva metry od cesty používané turisty i lesní technikou. Před tím ornitologové zaznamenali hnízdo tohoto dravce na Šumavě naposledy v roce 1985 u Borových Lad.

Podle ornitologa správy parku Tomáše Lorence je možných příčin zničení hnízda několik. „Člověka vylučuji,“ řekl pro PrachatickoNews. Za nejpravděpodobnější příčinu považuje to, že samice byla na hnízdě rušena a proto ho opustila a vajíčka sežrala kuna, liška nebo jiné zvíře. „Šlo o špatný výběr místa pro hnízdo,“ řekl Tomáš Lorenc s tím, že samici mohlo ovlivnit to, že ve špatném počasí v květnu nebyl na vybraném místě takový pohyb lidí a techniky. Dodal také, že se správa snažila postupovat po objevení hnízda co nejrychleji, ale už to nepomohlo.

Stezka, kterou úřady kvůli hnízdu uzavřely, už je proto opět otevřená.

Moták pilich je tažný pták, který v Čechách hnízdí hlavně na jihozápadě, jihu a na Českomoravské vrchovině. „Populace ze severu a východu Evropy u nás i zimují. Moták pilich hnízdí výhradně na zemi hlavně v zemědělské krajině nížin, ale najdeme ho i v horských oblastech, kde hnízdí na pasekách, průsecích či u cest,“ uvedl Tomáš Lorenc. Ornitologové exempláře motáka pilicha na Šumavě pravidelně pozorují při jarním a podzimním tahu, ale doložené případy hnízdění jsou vzácné.