Hnutí Duha: Většina veřejnosti odmítá zmenšení šumavského parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha: Většina veřejnosti odmítá zmenšení šumavského parku
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-10-04
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice/Brno – Většina českých občanů nesouhlasí s podstatným zmenšením Národního parku Šumava a s odtržením cenných lokalit z jeho území. S odvoláním na výsledky průzkumu veřejného mínění, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění, to dnes ČTK řekl vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha.

„Návrhem zákona o šumavském parku se má (ve druhém a třetím čtení) zabývat Poslanecká sněmovna na své podzimní schůzi. Hrozí, že se objeví i návrhy na odtržení některých unikátních území, například pralesa na Smrčině. Proti razantnímu zmenšení parku se již vyslovila většina šumavských obcí i zastupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje,“ uvedl Bláha.

Podle průzkumu nesouhlasí s podstatným zmenšením parku a odtržením cenných lokalit 77 procent občanů. Navíc 33 procent odmítá kácení stromů napadených kůrovcem v šumavských pralesech. „Poslanci by měli vzít názor veřejnosti vážně. Nový zákon by měl zajistit kvalitní ochranu šumavské přírody i prosperitu horských obcí,“ soudí Bláha.

Signály o snaze podstatně zmenšit chráněné území národního parku se podle něj objevily již před dvěma lety. „Proti nim jsme od počátku vystupovali a ostře kritizujeme i novou verzi návrhu zákona o šumavském parku, který připravilo ministerstvo životního prostředí,“ připomněl Bláha.

S projednáváním návrhu zákona o šumavském parku souvisí i dnes ukončený třídenní pobyt členů sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí v západočeské a jihočeské části Šumavy. Poslanci si prohlédli některé části parku a diskutovali se zástupci šumavských obcí, správy parku a Jihočeského a Plzeňského kraje.