Hnutí Duha: Zeman chce holou Šumavu bez lesů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha: Zeman chce holou Šumavu bez lesů
Author Vratislav Vozník
Date 2009-05-12
Source TZ Hnutí Duha
Genre tisk
Respondent

Praha – Miloš Zeman podle Hnutí Duha evidentně neporozuměl důvodům existence národních parků, stejně jako diskusi o Národním parku Šumava. Ekologická organizace tak komentovala otevřený dopis bývalého premiéra, který dnes adresoval prezidentovi a dalším ústavním činitelům.

Také starostové části šumavských obcí dnes předali poslancům petici, v níž mimo jiné chtějí, aby k řešení situace na Šumavě byli přizváni odborníci. Vědci však již zjistili, že kácení kůrovcem napadených stromů paradoxně kalamitu zvětšuje. Hnutí Duha chce s místními starosty spolupracovat na dobré ochraně přírody na Šumavě, která také zajistí prosperitu horských obcí.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí Duha, řekl: „V národních parcích je samozřejmostí zbytky pralesů ponechávat přirozeným proměnám divoké přírody, mezi které po tisíciletí patří i občasné odumírání smrků kvůli kůrovci. Dělají to tak všude v Evropě včetně Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Polska. Miloš Zeman s Miroslavem Grégrem věci nerozumí a patrně si neuvědomili, co navrhují – aby na Šumavě byly holé, vykácené kopce.“

Petice starostů bohužel neuvádí, že podle vědců i statistik pod ochranou uschlých stromů vyrůstá nový, přirozený les mnohem lépe než umělé vysázené stromky na vykácených plochách. Pokud chtějí argumentovat počtem signatářů, tak opačnou petici Hnutí Duha podepsalo skoro dvakrát tolik lidí – více než šestnáct tisíc. Průzkumy potvrdily, že většina občanů v Jihočeském kraji i celostátního veřejného mínění podporuje ponechání částí parku divoké přírodě.