Hnutí Duha kritizuje způsob vracení šumavských lesů obcím

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha kritizuje způsob vracení šumavských lesů obcím
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2000-03-23
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice–Navrhované legislativní řešení návratu lesů na Šumavě do majetku obcí je špatné jak pro obce, tak i pro Národní park Šumava. ČTK to dnes řekl vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha. Ekologové s odvoláním na vlastní analýzu kritizují poslaneckou novelu zákona o přechodu majetku ČR do vlastnictví obcí, kterou 2. března schválila sněmovna. Novelu musí ještě posoudit Senát a prezident republiky.

„Návrh předpokládá, že obcím budou automaticky vraceny jejich původní pozemky na území parku. V těchto lesích je přitom výrazně omezena hospodářská činnost a více než 15 procent z nich leží v prvních zónách, kde je jakékoli hospodaření zcela zakázáno. Obce v nich proto nebudou moci normálně hospodařit a budou odkázány na vymáhání náhrad od státu. Sporné případy zřejmě vyústí v řadu nekonečných soudních procesů,“uvedl Bláha.

Hnutí Duha je podle něj přesvědčeno, že pro obce i národní park by byly výhodnější dvě varianty řešení: vrátit lesy mimo území parku těm obcím, které se nacházejí mimo něj, a poskytnout finanční náhradu obcím uvnitř parku. Přitom toto řešení je podle ekologů na rozdíl od úplného finančního vyrovnání únosné pro státní rozpočet. Druhou variantou je možnost volby obcí mezi návratem lesů v národním parku a mimo něj. Původní vlastníci by tak měli zaručen návrat historických pozemků, ale i právo vybrat si jiné, neomezované předpisy ochrany přírody.

„V šumavském parku by měl stát vrátit devíti obcím celkem 4715 hektarů lesů, z toho 710 hektarů v prvních zónách. Uvnitř parku přitom leží pouze tři z těchto obcí, jimž stát dluží 265 hektarů lesů. Pro obce mimo park by lesy mimo hranice parku byly nejen hospodářsky výhodnější, ale také přístupnější,“vysvětlil Bláha.

Podle mluvčího správy šumavského parku Zdeňka Kantoříka je iniciativa ekologů opožděná. „Už při projednávání novely v parlamentu zazněl pozměňovací návrh v tomto duchu. Přitom správa parku je již od roku 1992 s obcemi zajedno o nutnosti řešení tohoto problému. V roce 1995 byla tato záležitost ve vládě, ale k rozhodnutí zřejmě chyběla politická vůle,“připomněl mluvčí.