Hnutí Duha opět kritizuje park

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha opět kritizuje park
Author Ivana Harantová
Date 2002-06-28
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – Za kácení stromů v prvních zónách ochrany přírody, zejména v unikátních rašeliništích, kritizují Správu Národního parku Šumava členové Hnutí Duha.

Hnutí prý získalo dopis předsedy Českého ramsarského výboru (Ramsarská úmluva je mezinárodní smlouva o ochraně mokřadů – pozn. aut.) řediteli parku, v němž proti kácení protestuje. Podle aktivistů je kritizuje i sama Ramsarská poradní mise, čeští i zahraniční vědci, odborníci z Akademie věd, ředitel Světového fondu na ochranu přírody a další.

„Zajímalo by mne, kdo všechno by musel správu parku či ministra životního prostředí vyzvat, aby se v národním parku chovali tak, jak odpovídá mezinárodním standardům,“ říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Zároveň poukazuje na možnosti použití nedestruktivních metod proti kůrovci a tvrdí, že kácení nemá na pokles početnosti kůrovce rozhodující vliv. Podle něj to dokládá situace v Národním parku Bavorský les.

Mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík naproti tomu konstatoval, že správa využívá všech dostupných nedestruktivních metod – feromonových lapačů i lapáků, což jsou zdravé stromy, často z polomů, do kterých brouk nalétne a potom je spolu s oloupanou kůrou zlikvidován.

„Feromonové lapače přitom mají nejvýše dvacetiprocentní účinnost,“ řekl Kantořík.

Ten sice připustil, že kůrovcová kalamita je utlumená a stav brouka se blíží normálu, ale v ošetřených lokalitách, tam, kde jsou teď aktivní dva tři stromy, by podle něj bylo nezodpovědné nechat ho znovu vylétnout, aby napadl další.

„To by během několika let mohlo znamenat návrat k původnímu kalamitnímu stavu,“ podotkl Kantořík.

Česká část Šumavy na tom podle něj není s kácením tak špatně.

„Loni bavorští kolegové v celé rozšířené části parku včetně ochranného pásma, kromě některých prvních zón, asanovali osmnáct tisíc kubíků kůrovcových stromů. V přepočtu na velikost území je to téměř dvakrát tolik než v Národním parku Šumava,“ upozornil Kantořík.