Hnutí Duha podala trestní oznámení

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha podala trestní oznámení
Author Vendula Mouchová, Aleš Hazuka
Date 2000-08-23
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaromír Bláha, Zdeněk Kantořík

ČT 1, Večerníky

Vendula Mouchová, moderátorka

Trestní oznámení dnes podali zástupci Hnutí Duha na správce Národního parku Šumava a na úředníky ministerstva životního prostředí. Aktivisté tvrdí, že správa zbytečně kácela v pralesích a přitom zanedbávala polomy. Ministerští úředníci pak měli toto selhání zastřít. Správci parku i zástupci ministerstva to odmítají.

Aleš Hazuka, redaktor

Ekologičtí aktivisté tvrdí, že správci parku zvolili chybný postup při likvidaci kůrovcové kalamity. Asanaci 46 tisíc metrů krychlových dřeva z polomů dokončili s čtyřměsíčním zpožděním a kůrovec podle nich proto nalétal i do dalších lokalit.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Stávajícím managementem, stávajícím způsobem péče o park a zejména přístupem ke kůrovcové kalamitě dochází k poškozování přírodních hodnot.

Aleš Hazuka, redaktor

Správci parku tato tvrzení odmítají. Loni prostřednictvím najatých firem nechali zpracovat 150 tisíc krychlových metrů polomu. Přednost přitom měly všechny lokality, kde hrozilo nebezpečí šíření kůrovce.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy NP Šumava

Správa parku žádný zákon neporušila. Pokud jde o později zpracované polomy, měli jsme udělenu výjimku. A navíc žádný kůrovec v nich nebyl, a tedy nemohl ani vyletět.

Aleš Hazuka, redaktor

Aktivisté obviňují úředníky ministerstva životního prostředí ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo ten vlastně kolaps koncepce, kolaps managementu v národním parku zaretušovat.

Aleš Hazuka, redaktor

Zástupci ministerstva životního prostředí dnes uvedli, že dosud nebyli oficiální cestou o trestním oznámení informováni, proto se vyjádří až v okamžiku, kdy je bude kontaktovat vyšetřovatel. Vzhledem k tomu, že od období opožděného zpracování větrné kalamity uplynul téměř rok, nelze podle odborníků prokazatelně zjistit skutečný stav porostu. Této důkazní nouzi budou zřejmě čelit i orgány činné v trestním řízení.