Hnutí Duha se vložilo do sporu o přechody, hrozí obcím tetřevem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hnutí Duha se vložilo do sporu o přechody, hrozí obcím tetřevem
Author Milan Kilián
Date 2008-08-19
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Ekologové se přiklonili na stranu národního parku, neboť politici si podle

nich chtějí na problému přihřívat předvolební polívčičku

Šumava /Do vlekoucích se dohadů o (ne) otevření hraničních přechodů mezi šumavským a bavorským národním parkem vstoupilo Hnutí Duha. To se přiklonilo na stranu parků a naopak kritizuje regionální politiky, kteří podle něj mají nereálné požadavky. Spory mezi národními parky na straně jedné a obcemi a regionálními politiky z obou stran hranice na straně druhé v posledních týdnech gradují. Na nedávném jednání v Regenu přišly dokonce nespokojené obce s vyhrůžkami.

„Zorganizujeme protestní akce na Hochschachtenu a na Modrém Sloupu,“ varoval předseda komunálního výboru bavorských obcí Heinz Wölfl. „Z výsledku jednání jsem hluboce zklamán, pokud bavorští kolegové zorganizují protestní akce, přidáme s k nim,“ reagoval předseda Svazu šumavských obcí František Nykles. Zatímco ředitel šumavského parku František Krejčí i poté řekl, že věří, že k dohodě obě strany dojdou, ekologové z Hnutí Duha se rozhodli přitvrdit.

„Správa národního parku už odkývala 14 ze 25 přechodů, které obce navrhly. S pěti dalšími správci parku souhlasili s podmínkami, o kterých ještě pokračuje jednání. Místo navrhovaného místa u pramenů Vltavy byl navíc – jako dvacátý – domluven přechod Siebensteinkopf vzdálený sedm set metrů.Jediné přechody, se kterými správa parku nesouhlasí, jsou bývalá Juránkova chata (Svaroh), tři místa vedle sebe na Roklanu a Dolní Cazov,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha a dodal, že podle této organizace je nepřijatelné, aby dohoda, ve které správa národního parku přistoupila na drtivou většinu návrhů, padla jenom proto, že druhá strana bude požadovat splnění úplně každého svého požadavku do jednoho a odmítne přistoupit na jakýkoli kompromis.

„Pokud se totiž obce a správa parku nedohodnou při přímém jednání, budou starostové muset svůj plán 25 přechodů předložit k oficiální proceduře ekologického posouzení. V něm by nezávislí experti hodnotili, zda projekt nepoškodí biotopy vzácných a chráněných druhů zvířat – tetřevů, tetřívků, jeřábků a dalších – natolik, že by z národního parku začaly mizet. Posudky, které na některá místa vznikly v minulosti, ukázaly, že zelenou by nemusely dostat ani některé z přechodů, s nimiž správa parku souhlasí. Patří mezi ně Modrý Sloup, Poledník, Plesná a další,“ varoval Bláha.

Přechody, o které se dohadují

Přechody, se kterými správa národního parku souhlasila a jsou domluveny podmínky:

Teufelsbachstrasse, Pod Žďárkem, Hinterfirmiansreut, Vorderfirmiansreut, Krásná Hora – horní cesta, Krásná Hora – dolní cesta, Rosenauerova nádržka, U Tokaniště, Diendorf – Kyselov, Zoubek, Sankt Oswald, Pasečná, Pod Pasečnou, Guglwald. Přechody, se kterými správa národního parku souhlasila a ještě se jedná o přesných podmínkách: Pod Plesnou, Plesná, Pod Poledníkem, Modrý Sloup, Siebensteinkopf (obce původně navrhovaly 700 metrů vzdálený přechod na pramenech Vltavy, se kterým správa bavorského národního parku nesouhlasila – ale všechny strany se dohodly na nedalekém náhradním místě) Přechody, se kterými správa národního parku nesouhlasí: Bývalá Juránkova chata (Svaroh), Roklan (od Javoří pily), Roklan (Střelecký průsmyk), Roklan (Roklanská nádrž), Dolní Cazov – Schnellezipf