Horská Kvilda dnes otevře informační středisko

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Horská Kvilda dnes otevře informační středisko
Author Čeněk Třeček
Date 2002-05-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Zdeněk Kantořík

Počet návštěvníků Národního parku Šumava, který právě zahajuje letní sezonu, se už blíží k situaci v letních měsících

Šumava – Správa Národního parku Šumava zahajuje oficiálně v tomto týdnu hlavní turistickou sezonu. Během akce Týden v národním parku bude otevřeno nové informační středisko na Horské Kvildě, odhalen pomník Karla Klostermanna v Srní a na Březníku historická schwarzenberská hájovna. „Lidé na oficiální začátek sezony nečekají a jejich počet se již nyní blíží návštěvnosti v letních měsících,“ řekl mluvčí správy národního parku Zdeněk Kantořík.

  • Označili jste letní sezonu za hlavní. Znamená to, že jí přikládáte větší význam než zimní?

Ne obě jsou pro nás zhruba rovnocenné. Samozřejmě, že ta letní je návštěvnicky silnější. Zimní sezona vždy závisí na tom, kolik je sněhu. Letošní zima byla na sníh i návštěvníky bohatá. Začalo se lyžovat již kolem 20. listopadu a skončilo se prakticky až 31. března. Letní sezona je ovšem delší, trvá šest měsíců, ta zimní je řádově čtyřměsíční. Asi proto říkáme letní sezoně hlavní.

  • Jaké možnosti nabízí Šumava v létě?

Během posledních deseti let zde bylo vybudováno pět set kilometrů pěších stezek a tři sta čtyřicet kilometrů cyklistických tras. Všechny cesty jsou značené, na místech důležitých rozcestí jsou odpočívadla, lavičky a v parku bude v letošním roce v provozu patnáct informačních středisek. Vodáci již tradičně sjíždějí Otavu od Čeňkovy pily a Vltavu od Borových Lad či z Lenory.

  • V jakých místech jsou informační střediska a co v nich návštěvníci najdou.

My máme velká a malá střediska. Velkých je sedm a lidé si zde mimo pohledů, turistických průvodců a map mohou prohlédnout expozice o přírodě a zajímavostech místa, kde se středisko nachází, například o sklářství nebo plavení dřeva. Jsou tam počítače s dotykovými programy, zájemci mohou zhlédnout naučný film. Tato místa jsou ve Stožci, v Idině pile pod Boubínem, ve Svinné Ladě u Chalupské slati blízko Borových Lad, na Kvildě, v Rokytě mezi Modravou a Srním, v Kašperských Horách a Alžbětíně u Železné Rudy, kde je velké středisko spojené s Bavorským parkem v budově bývalého železničního nádraží, jehož halou přímo prochází státní hranice. Malá informační střediska jsou v Dobré Vodě u Hartmanic, Prášilech, ve Slunečné u Prášil, na Poledníku a hraničním přechodu Bučina.

  • Budou jezdit i v letošním roce ekologické autobusy?

Vyjedou již posedmé a v letošním roce na jejich provoz poprvé přispívají krajské úřady. V loňském roce jich denně využije přes osm set lidí a po komunikacích uvnitř národního parku se pohybuje minimálně o 200 aut méně. Navíc jsou levnější než jízda automobilem.

  • Chystá správa národního parku na léto nějaké uzavírky?

Jako tradičně je v květnu pro vodáky uzavřen úsek Vltavy z Lenory do Nové Pece, a to kvůli hnízdění ptáků. Žádnou jinou uzavírku nepřipravujeme. Není žádný kalamitní stav, jako když se uzavírala oblast Modravska kvůli kůrovcové kalamitě.

  • Kůrovec ze Šumavy zmizel?

Dá se říci, že kůrovcová kalamita minulých let je utlumená a kůrovec je v základním, přirozeném stavu. V monokulturních smrkových porostech, kterých je na Šumavě většina, je potřeba stav hlídat. V loňském roce jsme byli na třinácti procentech stavu z roku 1996 a předpokládáme, že toho bude letos opět o něco méně, ale zaleží to také na stavu počasí. Kůrovci nejvíc vyhovuje suché a teplé počasí.

  • Co jste přichystali na akci Týden v národním parku?

V pondělí zahájí v jedenáct hodin ministr životního prostředí Miloš Kužvart provoz informačního střediska na Horské Kvildě. Objekt máme společně s obcí, takže tam mimo informačního střediska bude mít sídlo obecní úřad a také zde bude ordinace lékaře. V pátek 24. května v 9.30 hodin slavnostně odhalíme pomník spisovatele Karla Klostermanna v Srní, který vybudovalo občanské sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy, jehož úkolem bylo vydat jeho dílo. Poté se všichni odeberou na Březník, kde bude zahájen provoz informačního střediska v bývalé schwarzenberské hájovně na Březníku. Je to odlehlé místo, do Modravy, která je nejblíž, musí návštěvník ujít osm kilometrů. Také je to jedno z nejchladnějších míst v České republice. Mráz je tam po několik dní i v letních měsících a turisté se dříve mohli schovat jen pod improvizovaným dřevěným přístřeškem. Nyní získají zázemí, kde se budou moci schovat, usušit nebo jen odpočinout.

  • Na Březníku také otvíráte novou naučnou stezku?

Stezka bude otevřena až od prvního července. Zatím není dokončena, protože ještě začátkem května tu ležel sníh a nemohli jsme na ní pracovat. Naučná stezka se bude jmenovat Suchým lesem. Zčásti povede mezi mrtvými stromy zničenými kůrovcem, kde je již dole drobný zelený podrost, a zčásti vede v místě, na kterém se proti kůrovci aktivně zasahovalo. Zde jsou dnes holiny, které byly osázeny. Snažili jsme se vytvořit kostru přirozeného horského lesa a nechovali jsme se tam jako v hospodářském lese. Vysadili jsme jeřáby, buky, smrky, prostě je tam trochu jinak vysázený les, než jsou lidé zvyklí.