Hraniční přechod Modrý sloup bude konečně otevřen

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hraniční přechod Modrý sloup bude konečně otevřen
Author ma
Date 2006-07-26
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Modrava – V sobotu 19. srpna by se měl pro veřejnost poprvé po více než padesáti letech otevřít hraniční přechod Modrý sloup. O jeho otevření usilují obce na české i německé straně Šumavy od začátku 90. let.

O připravovaném částečném otevření přeshraniční stezky v pondělí informovali ve společném prohlášení zástupci české i bavorské částí šumavského národního parku, obce Modrava, svazu bavorských obcí a Euroregionu Šumava – Bavorský les. „Stezka Luzenským údolím bude otevřena o víkendech v termínu 15.8.–20.9. mezi 10–16 hod. s možnosti překročení státní hranice,“ uvádí se v prohlášení mimo jiné.

Vedení Národního parku Šumava původně počítalo s tím, že množství návštěvníků stezky bude omezeno na stovku denně. „S tím ale nesouhlasila Správa Národního parku Bavorský les, proto na množství turistů žádné limity nejsou,“ vysvětlil mluvčí české částí parku Radovan Holub. Zároveň upozornil, že otevření stezky bude možné pouze v případě, že se proti tomu žádný z účastníků řízení neodvolá. Ještě před tím, než přes Modrý sloup přejdou první turisté, se budou muset na české straně provést technické úpravy. „Mezi točnou prašné cesty a státní hranici je několik menších podmáčených úseku, kde se proto počítá s umístěním podvalových chodníků. Těsně u státní hranice jsou protitankové příkopy, které se budou muset překlenout dřevěnými lávkami,“ dodal mluvčí.

Na bavorské straně se žádné úpravy provádět nemusejí, zde vede široká lesní cesta. Modrava a blízké obce v Bavorsku tento krok chápou jen jako začátek postupného procesu, na jehož konci bude podobný režim, který panuje na bavorské straně. Tam jsou stezky vedoucí cennými, tzv. jádrovými lokalitami, přístupné pouze několik týdnu v roce, přibližně ve druhé polovině léta.

S odvoláním na nutnost zachovat klid pro unikátní populaci tetřeva zamítl koncem června přední český odborník všech pět navrhovaných variant přeshraniční stezky Luzenským údolím. Nyní navrhovaná varianta by podle ochranářů neměla mít na tetřeva hlušce prakticky žádný negativní vliv.