Hranice zůstává lyžařům zavřená

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hranice zůstává lyžařům zavřená
Author Stanislava Neradová
Date 2006-01-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Turisté na běžkách mají jen tři přechody do Německa, na otevření dalších se čeká

Jižní Čechy – Zatímco v jiných regionech se zimní přeshraniční lyžařské turistice daří, Jihočeši příliš možností nemají. Například do Rakouska na lyžích neprojedou vůbec.

Bílá stopa z jižních Čech do sousedních zemí zůstává nepřerušena pouze na třech místech. Lyžaři mohou legálně přejet hranici jen do Německa na turistických přechodech v Bučině, Českých Žlebech a Stožci. Na plynulou jízdu na lyžích do Rakouska si budou muset ještě počkat do příští sezony.

„Zatím mohou s odepnutými lyžemi využít silniční hraniční přechod ve Zvonkové, který stopu přerušuje zhruba na 400 metrů,“ uvedl ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Jan Stráský, který si trasu sám před čtrnácti dny objel.

Ačkoliv vlády Česka a Rakouska podepsaly koncem minulého roku vzájemnou dohodu o otevření dalších hraničních přechodů pro pěší, cyklisty a lyžaře, místa k legálnímu překročení hranice s Rakouskem nežačnou fungovat hned po podpisu.

„O otevření bojujeme tři roky. Mrzí mne, že k tomu dochází rok před Schengenskou dohodou, která nám má hranici otevřít zcela,“ poznamenal Stráský.

„I když jsme členy Evropské unie, hranice jsou i nadále střeženým prostorem, přes který lze přecházet pouze na místech k tomu určených,“ uvedl Miroslav Běhounek z oblastního ředitelství Služby cizinecké a pohraniční policie v Českých Budějovicích. Hranici tak lze překročit i na lyžích výhradně na přechodech, takzvaných turistických stezkách, a to jen ve stanovené provozní době a na příslušný cestovní doklad.

„Stezky mohou překračovat naši turisté s pasem nebo občanským průkazem vydaným od 1. ledna roku 2000,“ upřesnil Jan Matys z Referátu cizinecké a hraniční policie ve Stožci. Přechody jsou průchozí bez stálých kontrol, policejní hlídky oblast ale monitorují a provádějí namátkové kontroly. Využít stopu na druhé straně hranice tak v současné době mohou běžkaři na Šumavě v oblasti, kterou představuje pásmo od Kvildy, Borových Lad, Stožce. Hranici smí přejet v Bučině, Českých Žlebech a ve Stožci. Na německé straně na ně čekají další běžecké trasy.

Obec Stožec společně se Správou Národního parku Šumava vytvořila před časem zcela novou lyžařskou trasu v jižní části Šumavy spojující Stožec s Novým Údolím a německým Haidmühle. Podle Josefa Štemberka ze správy parku čtyři kilometry dlouhá trasa umožňuje výletní okruhy ze Stožce jižním směrem ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu anebo severozápadním směrem za výhledy na bývalé Krásné Hoře. Návrat je nyní snadnější po přímé spojnici z Nového Údolí podél Studené Vltavy.

Došlo i ke zkvalitnění lyžařských stop. Regionální sdružení Šumava získalo z Evropské unie téměř 7 milionů korun na pořízení dvou strojů na údržbu stop. Dvojstopa tak vede na několika nových úsecích, na okruhu kolem Chalupské slaťi, na trase z Borových Lad na Knížecí pláně a odsud na Bučinu.

„V okolí Bučiny prohrnují stopu i Němci z Finsterau,“ popsal přeshraniční spolupráci Miroslav Petráň z Referátu cizinecké a hraniční policie v Borových Ladách.

Ačkoliv mezi Českými Velenicemi a rakouským Gmündem funguje už od roku 1994 hraniční přechod pro pěší a cyklisty, lyžařům je nanic. „V jeho blízkosti žádné lyžařské stopy nejsou,“ upřesnil Karel Hrala z českovelenického referátu cizinecké a hraniční policie. Otevřený turistický přechod by uvítala města Slavonice i Česká Bystřice.

„Už druhým rokem se okolo Bystřice upravuje běžecký okruh. Jeho trasa vede těsně kolem státní hranice, ale přechod Smrčina – Hauschlag bývá otevřen pouze v létě a vždy jen u příležitosti nějakých slavností,“ popsala situaci Markéta Vondrová z Infocentra v Nové Bystřici.

Hraniční přechody pro lyžaře

Bučina – Finsterau 8 až 18 hodin

České Žleby – Bischofsreuth 7 až 19 hodin

Stožec – Haidmühle 7 až 19 hodin

Poznámka: Provozní doba je do 31. Března