Hrozí kůrovcová kalamita

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hrozí kůrovcová kalamita
Author Pavla Charvátová, Michaela Klárová
Date 2007-02-22
Source TV Nova
Genre televize
Respondent

Odpolední televizní noviny

Pavla CHARVATOVA, moderátorka

Pokud se na Šumavě nežacne s urychleným odklizením polomů po lednove kalamitě, napadne národní park kůrovec. K likvidaci popadaných stromu prý všichni přístupuji laxne. S tímto tvrzením přišel jihočeský hejtman Jan Zahradník a obratil se proto na ministra životního prostředí Martina Bursíka. Dopisem ho výzval, aby začal tento problém ihned řešit. Co presne hejtman zada, ví už naše kolegyne Michaela Klarova. Miso?

Michaela KLAROVA, redaktorka

Jihočeský hejtman Jan Zahradník velmi nalehave vyzyva ministra Bursíka, aby začal, aby se postaral o okamžite odstranění lednove kalamity. Hejtman se domniva, že zatímco v lednu všichni povazovali tu situaci na Šumavě za kalamitní, teď už zaznivaji názory dokonce i z ministerstva životního prostředí, že se jednalo o beznou klimatickou poruchu, při které není nutne mimořádne postupovat. Jenže hejtman Jan Zahradník má strach, že pokud se teď hned nežacne rychle s odklizením polomů, hrozí lesům kůrovec a pote by se muselo vytěžit až o polovinu více lesa. Hejtman má pocit, že všichni k tomuto problemu postupuji až laxne.

Pavla CHARVATOVA, moderátorka

No, a co na to vedení Národního parku Šumava?

Michaela KLAROVA, redaktorka

Vedení Národního parku Šumava se haji tím, že se, že s odklizením polomů neotali a dela, co muze. V současne době je prý odklizeno už jedenáct procent kalamity. Nicméně obava pana hejtmana je prý na místě. V každém případě Národní park Šumava ponecha část polomů tak, jak teď v současne době je, protože Šumava prý bez zásahove zóny by byla obycejným hospodarským lesem.