Hrozí kůrovcová kalamita, varují Lesy ČR

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hrozí kůrovcová kalamita, varují Lesy ČR
Author Klatovský deník
Date 2010-07-08
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Železná Ruda – Lesy ČR bijí na poplach kvůli kůrovci, jenž se k nim šíří z Národního parku Šumava. Jeho ředitel ale tvrdí, že to není pravda

Lesy ČR bijí na poplach kvůli kůrovci, jenž by mohl přeměnit lesy na Šumavě a v Pošumaví v holiny. „Odchyty kůrovců ve vlnách oteplení potvrzují to, čeho se vlastníci a správci lesů v okolí Národního parku Šumava (NPŠ) báli. Přemnožený kůrovec se z národního parku začíná masivně šířit do okolí. Prozatím se situaci daří zvládat, ale další vývoj je nejistý,“ varoval ve čtvrtek Zbyněk Boublík z Lesů ČR. Ředitel NPŠ František Krejčí ale s tímto názorem nesouhlasí a tvrdí, že vše je pod kontrolou.

Kůrovec z parku

„Kůrovec je jako oheň. Z malého ohníčku může být velký požár,“ prohlásil v Železné Rudě vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán, jenž upozornil, že kromě problematických lesů drobných vlastníků, kteří často nemají kapacity na včasné zpracování kůrovcem napadeného dříví, patří mezi největší zdroje kůrovců v současnosti Národní park Šumava, kde se již v loňském roce nacházelo celých 20 % kůrovců z celé České republiky.

„Dle údajů, které správa parku zveřejnila k 20. 6. 2010, bylo od počátku roku na území NP zpracováno 38 tisíc m³, ale dalších 42 tisíc m³ má v evidenci určeno ke zpracování. Na rozdíl od minulých dvou let však správa NP nezveřejnila, jak velký objem stromů je napaden v tzv. bezzásahových zónách. Tyto zóny jsou přitom vymezeny i v bezprostřední blízkosti hranic NP, a přímo tak sousedí s lesními porosty jiných vlastníků. Vzhledem k tomu, že správa parku v těchto zónách proti kůrovci žádná opatření nečiní, kůrovec se z těchto bezzásahových zón masivně šíří i do lesů v okolí národního parku. Může se proto stát, že na kůrovce z NP doplatí dospělé stromy v okolí parku, čímž vzniknou rozsáhlé holiny, které nechceme,“ uvedl Půlpán.

„Dopředu proto říkáme, že nechceme ani suchý les, ani holiny a uděláme pro to všechno, co bude v našich možnostech. Zázraky ale neumíme. Proto se ohrazujeme proti případným názorům ochránců přírody, že v národním parku jsou alespoň suché lesy, ale u Lesů ČR je vykácený les,“ dodal generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

Kritická místa

S Národním parkem Šumava sousedí Lesní správa Železná Ruda a Lesní závod Boubín. Jejich výměra představuje 35 tisíc hektarů, což je cca 2/3 rozlohy lesů v NP Šumava. „Celková společná hranice měří cca 40 km a nejkritičtějšími místy jsou ta, kde jsou bezzásahové oblasti – Ferdinandovo údolí, Gerlova Huť a Červená u Kašperských Hor,“ uvedl železnorudský lesní správce Petr Najman.

Lesy ČR i přesto údajně boj s kůrovcem, který se letos začal rojit o několik týdnů později než vloni, zatím zvládají. „V letošním roce již bylo rozmístěno celkem 15 600 lapáků a lapačů a počty se průběžně dle potřeby navyšují. Důsledná opatření se proto vyplácejí. Na lokalitách vzdálených od NP Šumava jsou kůrovcem napadeny buď jednotlivé stromy nebo skupinky stromů a holiny v důsledku řádění kůrovců nevznikají,“ uzavřel Boublík.

Park nesouhlasí

Ředitel NPŠ ale vyjádření Lesů ČR jednoznačně odmítl. „Mimo území národního parku se kůrovec v žádném případě masivně nešíří. Kromě jiných opatření tomu má zabránit i nárazníkové pásmo, které je široké pět set až tisíc metrů a vede po celém obvodu národního parku. Tam se včas zasahuje, aby se kůrovec nemohl šířit dál. A právě třeba ve Ferdinandově údolí je nejširší,“ prohlásil Krejčí.