Jak jsem našel Kamenný kostel

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Jak jsem našel Kamenný kostel
Author Vladimír Svoboda
Date 2010-06-23
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kamenný kostel je místní název pro skaliska pod Trojmezím. Nevysoký skalní útvar vystupuje nad okolní terén a je nepřehlédnutelnou dominantou této části I. zóny Národního parku Šumava. Okolí Kamenného kostela bylo v minulosti kryto souvislým smrkovým porostem.

Po svém nástupu do lesnické služby u Vojenských lesů a statků v Horní Plané jsem při přebírání svěřeného úseku narazil v mapě na místní název Kamenný kostel. V neproniknutelném šumavském hvozdu jsem marně pátral po stavbě nebo ruinách, které by kostel připomínaly. Tato část šumavských lesů nebyla ani v minulosti osídlena a to ve mně vzbudilo pochybnosti o správnosti údajů lesnické mapy. S pomocí busoly jsem znovu pronikal hustým lesem, až jsem téměř narazil do skalního útvaru zcela ukrytého v lesním porostu. Později, po vzniku Národního parku Šumava, byly lesní porosty kolem Kamenného kostela a Kalamitní svážnice zahrnuty do I. bezzásahové zóny NPŠ, střeženy aktivisty hnutí DUHA a ponechány přirozenému vývoji kůrovcové populace.

Když pak kůrovec zničil porosty v okolí Kamenného kostela a otevřel se nerušený pohled na tento skalní útvar, poznal jsem, jak věrný je přírodou vytvořený obraz gotických chrámových oken. Naši předkové byli jistě citlivými pozorovateli přírody a volbou místního názvu jen zdůraznili svůj osobitý vztah ke krásám a zvláštnostem šumavské přírody.

Bezzásahovost I. zóny NPŠ se vztahuje i na proces obnovy lesních porostů, kterým má být dopřáno, aby přirozenou cestou opět pokryly holiny po kůrovcových těžbách.

V širokém okolí Kamenného kostela byly dospělé lesní porosty zničeny žírem kůrovce. Produkce semen pro přirozenou obnovu byla vyloučena, a tak jsem se rozhodl nerespektovat zákaz výsadby sazenic nebo výsevu semen lesních dřevin, část plochy nechal osít semenem jeřábu a na sníh jsem vysel březové semeno tak, aby byl napodoben jeho přirozený rozsev. Síje se i v těchto extrémních podmínkách vydařila.

Nárost břízy, jeřábu a zbytků smrkového náletu na holinách v širokém okolí je ojedinělý. Tajemství jeho vzniku zůstalo dodnes skryto. Pro nezasvěcené slouží jako přesvědčivý důkaz toho, jak si příroda pomáhá sama. Je ale i důkazem toho, že osvědčenými lesnickými postupy lze rozvinout úspěšnou obnovu lesa i na kalamitních holinách.