Jak se žije na Šumavě? Tvrdé, ale je tam krásné
Jak se žije na Šumavě? Tvrdé, ale je tam krásné | |
---|---|
Author | Ludvík Pouza |
Date | 2006-08-16 |
Source | CV týden |
Genre | tisk |
Respondent |
Modrava je rázovitá horská obec, jedno z nejvýznamnějších center letní a zimní turistiky v Národním parku Šumava. Filipová Huť, Březník, Roklanská chata, Vychnice – Tetov, Rybárna a Javoří Pila, jsou názvy sídel, ve kterých se postupně od roku 1614 rodila historie této obce.
Když jsem do Modravy přicházel, bylo po dešti. Z lesů se pářilo a já cítil silnou vůni hub. Hned na okraji obce jsem narazil na budovu Informačního centra a Obecního úřadu Modrava. Prvním člověkem, kterého jsem na Modravě potkal, byl její starosta Antonín Schubert.
Doktor je daleko
Modrava byla kdysi odsouzena k zániku, naštěstí se z ní stalo turistické centrum. „Žije zde šedesát stálých obyvatel,“ dozvídám se od Antonína Schuberta. Všechny služby ale mají lidé daleko. Lékař je v Kašperských Horách a Sušici, jedenkrát týdne zajíždí do Srní. Obchod v obcí je zrušeny, autobus se školáky jezdí ráno a odpoledne, dopoledne sem autobus přiváží turisty, kteří s holemi a batůžky vyrážejí dál.
Život na Šumavě nikdy nebyl lehký. Nejbližší kulturní středisko je v Kašperských Horách, za divadlem, pokud na něj zbyde čas, se musí do Klatov nebo do třicet kilometrů vzdálené Sušice. Bez auta a sousedské pomoci by tady byli lidé nešťastni. „Autobusem se tam a zpět v jednom dní nedostanete,“ konstatuje Antonín Schubert.
Odsouzení k zániku
Špatná kvalita služeb v Šumavských obcích snižuje tamní kvalitu života. Na Modravě trvale bydlí jen dva mladíci, jednomu je čtrnáct a druhému osmnáct. Kolaps v této oblasti paradoxně přišel s rokem 1989. Přestalo se hospodařit, zavřely se podniky a Modrava byla opravdu odsouzena k zániku. To byl i záměr státu. Od roku 1989 poklesl počet obyvatel na Modravě o plných padesát procent. „Když lidé zemřou, není tu za ne náhrada,“ říká starosta. Přesto v obcí evidují 250 žádosti na výstavbu rodinných domku. „Nemůžeme ale zájemcům vyjít vstříc, pozemky totiž nejsou v majetku obce,“ dodává.
Blýskání na časy
Antonín Schubert zůstává optimistou. „Hodně se tady už změnilo k dobrému,“ chválí. Společně s turisty je nadšený z modravského infocentra. „Příjemná obsluha a skutečně kvalitní služby. Hned mi nabídli několik tipů na výlet a dostatek propagačních materiálu a map,“ doplňuje. Informačních centrum provozuje obec Modrava již dva roky. Vybudované bylo za podpory Státního fondu životního prostředí ČR.
Na Modravě je samozřejmě co vylepšovat, co změnit. A zda se, že tamní zastupitelé dělají, co mohou. Svědčí o tom nákladné investiční akce, které chtějí letos dotáhnout do finále. Patří mezi ne kanalizace či zahájena výstavba návštěvnického centra dřevařství.
V zádech řízky v batohu
Na Modravě je krásné. Dál jsem si párek v rohlíků a pivo u stánku a čtu si v materiálech informačního střediska. Víte, že nejhezčím vycházkovým okruhem jsou na horním toku Vydry Kvildské plané? A ze když se vydáte údolím Roklanského potoka kolem Rybárny, dorazíte na Javoří Pilu? Nebo ze sice náročnější ale krásná je vycházková cesta údolím Modravského potoka k okraji Luzenského údolí na Březník? Já se vydám k pramenům Vltavy. Vede tam sice také náročná vycházka, ale zdravý duch musí být ve zdravém těle. Konečně v batohu ještě zbyly napečené řízky z domova.