Ještě k těžbě dřeva na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ještě k těžbě dřeva na Šumavě
Author Ladislav Kloud
Date 1997-03-12
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Příspěvek Jiřího Dvořáka, kterým nedávno oponoval v této čtenářské rubrice mému názoru, že se na Šumavě dějí věci, které nejsou vůbec v pořádku, mě přiměl, abych se ještě jednou k tomuto problému vyjádřil.

Předně si myslím, že by měl být dán prostor na stránkách deníku též skutečným odborníkům, kteří zastávají názor, že si příroda pomůže sama lépe, než to dokáží lesníci a jejich těžká technika. Ve světě se tento přístup prosadil již před několika lety, např. v SRN, USA a Kanadě. Mělo by se dát slovo i lidem z NP Bavorský les a NP Šumava. V přímé konfrontaci by se jistě ukázalo, čí přístup je k přírodě šetrnější.

Pan Dvořák se pohoršuje nad tím, co se děje na německé straně, kde se napadené dřevo netěží. Minulý rok jsem se tam byl podívat a vůbec jsem nebyl svědkem žádného žalostného stavu. Mezi odumřelými stromy, které nikdo neporáží, je již ohromné množství mladých stromů. A půda není narušena žádnými těžkými mechanismy. Nejdůležitější je právě zachování hmoty starých stromů a nepoškození půdy. Na naší straně jsou staré stromy odtahovány, větve páleny a narušená půda je splavována. To jsem viděl na vlastní oči a opravdu nevím, co je myšleno tzv. potřebnými úpravami.

Zmínkou o ničených lyžařských stopách jsem chtěl pouze naznačit, že lidé, kteří drancují národní park, tak pohrdají ostatními lidmi, protože lyžařské stopy musel předtím někdo upravit a někdo je musel zaplatit. Pokud jde o přesvědčení pana Dvořáka, že dřevo není těženo za účelem zisku, tak tomu snad nemůže věřit ani on sám.