Jedny štve kůrovec, jiné rýže

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Jedny štve kůrovec, jiné rýže
Author Ivana Harantová
Date 2004-08-04
Source Chebský deník
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Šumava – Ikechukwu Ezeuduji – tak zní jméno nigerijského studenta Univerzity přírodních zdrojů a aplikovaných věd ve Vídni, který strávil tři týdny na Šumavě, aby se tam věnoval originálnímu průzkumu. Zjišťoval, zda si dvě hlavní skupiny jejích návštěvníků, pěší turisté a cyklisté, navzájem vadí.

Ike, jak mu Evropané říkají, vypracoval dvě varianty dotazníku, na jehož otázky účastníci výzkumu odpovídali bodovým systémem. „Dotazníky jsem rozdával v Srní, Kvildě, Horské Kvildě, na Antýglu, Rokytě, v Prášilech a Borových Ladách. Rozdal jsem jich asi tisíc, zpět jsem jich dostal 860. Při kontaktu s lidmi jsem používal deset českých slov, třeba ahoj, děkuji, prosím...“ popisuje Ike.

Z jeho výzkumu vyplývá, že neshody pociťují zejména pěší turisté starší čtyřiceti let, kterým vadí cyklisté. Velkému množství milovníků jedné stopy, jež je pro Šumavu typická, se Ike podivuje. Soudí, že pokud do budoucna nebude pohyb obou skupin návštěvníků regulován, mohl by mezi nimi nastat vážnější konflikt.

Šumavou je Ike nadšen. „Zaujala mě nádhernou přírodou a klidem. Setkal jsem se s názory, že šumavské lesy uschnou. Není to tak, nezemřou, jen budou trochu jiné,“ soudí dvaatřicetiletý student, který už poznal celou řadu národních parků. Jen v Nigérii jich je deset. Nejzajímavější je podle něj přírodní rezervace Obudu Cattle Ranch, známá svými náhorními rovinami. „V Obudu je ještě víc turistů než na Šumavě a přicházejí většinou z Evropy,“ vysvětluje mladý muž. Jak dodává, ani tamní ochránci přírody nemají úplně klidný život. „Vy máte konflikty kvůli těžbě dřeva, my zas kvůli pěstování rýže,“ říká Ike.