Jedovaté látky ohrožují Vltavu
Jedovaté látky ohrožují Vltavu | |
---|---|
Author | Václav Janouš |
Date | 2005-04-29 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
V areálu bývalých skláren v Lenoře se povalují sudy se rtutí, olovem i arsenem
Obci Lenora na Prachaticku a Vltavě, která tudy protéká, hrozí obrovská ekologická katastrofa. V areálu bývalých skláren se totiž povalují sudy a nádrže s nebezpečnými toxickými látkami, rtutí, zinkem, niklem, olovem či arsenem.
Lenora – Kriminalisté uzavřeli vyšetřování čtveřice mužů, která areál i s látkami před třemi lety vydražila, ale o nebezpečné odpady se nepostarala. Kauzu předali policisté již státnímu zástupci a obvinili podnikatele z neodborného skladování nebezpečného odpadu, za což jim hrozí až šest let vězení.
Jedy v sudech nejsou nijak zajištěny proti úniku
„Látky v Lenoře jsou časovanou bombou. Používaly se k výrobě skla, a jelikož dnes nejsou zajištěny proti úniku a jsou na volném prostranství, tak se mohou kdykoliv dostat do řeky,“ řekl hlavní inspektor České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích Ladislav Krátký.
Čtveřice mužů od jednatřiceti do jednapadesáti let vydražila bývalé sklárny v Lenoře i s nebezpečnými odpady, jako je arzen, nikl, olovo, zinek či rtuť, s látkami k barvení skla obsahujícími toxické kovy či louh. Ty se dodnes válejí v jedné z hal. Nejsou setříděny podle kategorií a druhů, nejsou zajištěny proti úniku a chybí u nich bezpečnostní listy.
Podnikatel tvrdí, že žádné nebezpečí nehrozí
Jeden z obviněných přitom tvrdí, že s nebezpečnými látkami nezacházeli tak, aby ohrožovaly přírodu. „Není pravda, že byly uskladněny špatně,“ řekl Lumír Kuhn a zavěsil telefon.
Původně z areálu chtěli podnikatelé vybudovat překladiště a zázemí pro kamiony. Z toho nakonec sešlo a od roku 2002, kdy areál vydražili, chátrá.
„Tři roky neděláme nic jiného, než sháníme tyto majitele, z nichž ani jeden není z Lenory, aby udělali opatření proti katastrofě. Aby látky odvezli, ale marně. Nadále to svinstvo leží v hutní hale a prší do toho,“ řekl starosta Lenory Richard Němec.
Kromě obce už čtveřici podnikatelů upozorňovala i Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích, která už v polovině roku 2003 nařídila zabezpečení látek. Nadále ale hrozí nebezpečí, že budou znečištěny povrchové a podzemní zdroje vody a látky se dostanou i do Vltavy, která protéká přímo pod sklárnami v blízkosti asi osmdesáti metrů od sudů. „To už bude pozdě s tím něco dělat,“ řekla obyvatelka Lenory Martina Doubravová.
Policisté teď čtveřici mužů obvinili. „Konkrétně pro trestný čin nakládání s nebezpečnými látkami,“ řekla prachatická policejní mluvčí Dagmar Vymětalová.
Ekologové: ke katastrofě může dojít každým dnem
Starosta Lenory se také obává kontaminace řeky, ale město ani nikdo jiný není schopný majitele donutit látky odstranit.
„Největší hrozbou je rtuť. Je to jen otázka času, kdy to vyteče. Nyní má zájem o objekt další zájemce, kterého už předem upozorňujeme, že látky budou muset ihned zmizet,“ řekl starosta Němec.
Ekologičtí aktivisté ale tvrdí, že při takové hrozbě, jakou jsou toxické látky pro Vltavu, jde o každý den. „Únik těchto látek do Vltavy by byl absolutní katastrofou. Většina z nich, jako je arsen, má kumulativní účinek, a došlo by tak k dlouhodobému zničení potravy v řece a zároveň i života. Málokdo přitom ví, že Vltava je právě kvůli tomu, co v ní žije za živočichy a rostliny, naprosto unikátní řekou,“ řekl aktivista Hnutí DUHA Jaromír Bláha.