Jih Čech: Hlavními problémy zdravotnictví, ekologie a turistika

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Jih Čech: Hlavními problémy zdravotnictví, ekologie a turistika
Author jef, ČTK
Date 2004-10-10
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Životní prostředí a ekologie

České Budějovice – Fungování nemocnic, péče o životní prostředí a rozvoj turistické infrastruktury byly v uplynulém volebním období hlavními tématy, která řešil Jihočeský kraj. S různorodými reakcemi i mimo region se přitom setkala dvě rozhodnutí: postoj k uvažovanému rozšíření jaderné elektrárny Temelín a změna právní formy nemocnic z příspěvkových organizací na obchodní společnosti.

Jihočeští zastupitelé odmítli záměr dostavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Temelín a vybudovat na území kraje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Vyzvali vládu, aby zastavila veškeré aktivity směřující k realizaci těchto plánů. Jejich stanovisko má však pouze charakter doporučení. S možností dostavby Temelína ani s lokalitami pro konečné úložiště jaderného odpadu přitom nepočítá ani zadání územního plánu kraje.

Zatímco tento krok uvítaly zejména nevládní ekologické organizace a řada obcí, přeměna nemocnic v obchodní společnosti je stále tématem diskuze a nachází řadu odpůrců. Nemocnice České Budějovice je od 1. ledna, jako první v Česku, akciovou společností v plném vlastnictví kraje. Podle představitelů regionu nemá tato změna žádné negativní dopady: kvalita zdravotní péče i její objem stoupají a vyrovnané hospodaření této největší nemocnice v kraji trvá.

Záměr předpokládá do konce roku 2005 i změnu právní formy zbývajících šesti okresních nemocnic. Jejich hospodaření se přitom kraji podařilo stabilizovat. Zatímco za první pololetí 2003 ještě vykazovaly v souhrnu ztrátu 31 milionů, ve stejném období letošního roku mají kladný hospodářský výsledek téměř 18 milionů korun.

Jižní Čechy přitahují turisty přírodou i řadou památek. Dvě z nich, Český Krumlov a Holašovice, jsou zapsány v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Významným fenoménem rozvoje turistiky v kraji je cykloturistika. Návštěvníci regionu nyní mají k dispozici 3500 kilometrů značených cyklotras.

Konkrétní náměty k výletům na bicyklech mohou čerpat ze čtyř map zahrnujících cyklotrasy od Telče v kraji Vysočina až po Železnou Rudu v Plzeňském kraji. Přitom první jihočeská cyklotrasa mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou, otevřená před necelými šesti roky, je nyní součástí evropské cyklostezky číslo 12 mezi Norskem a Itálií.

Kraj, Jihočeská centrála cestovního ruchu, společnost ČSAD Jihotrans a 23 jihočeských měst založily Nadaci pro Jihočeské cyklostezky. Cílem je podpora cyklistiky a cykloturistiky, koordinace aktivit v této oblasti, údržba a zkvalitňování nynějších stezek a tras pro cyklisty i výstavba nových.

Kraj se také bude ucházet o téměř 66 milionů korun z programu Phare 2003 na opravy silnic. Radní již schválili seznam sedmi projektů na podporu podnikatelské a turistické infrastruktury v regionech a rozvoje dopravní infrastruktury v česko-německém příhraničí. Opravy 42 kilometrů silnic si vyžádají 87,6 milionu korun, z toho kraj vynaloží téměř 22 milionů.

S kvalitou cestovního ruchu úzce souvisí péče o životní prostředí. Nejnovějším dokumentem v tomto oboru je Plán odpadového hospodářství Jihočeského kraje. Jeho hlavním cílem je předcházet vzniku odpadů a rozšířit jejich třídění a další využití. Do roku 2010 by se mělo na jihu Čech zvýšit množství odděleně sbíraných druhů komunálních odpadů, jimiž jsou papír, plasty, sklo či biologický odpad, na polovinu. Produkce nebezpečných odpadů by se pak měla snížit o 20 procent a dále klesat.