Jihočeský kraj chce využít vojenský výcvikový prostor Boletice

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Jihočeský kraj chce využít vojenský výcvikový prostor Boletice
Author Veronika Pohanková
Date 2004-04-16
Source TV GIMI
Genre televize
Respondent Jan Zahradník, Jaroslav Pubal, Vladimír Molek

Minuty regionu

Veronika Pohanková, moderátorka

  • Jihočeský kraj chce využít vojenský výcvikový prostor Boletice a pravý břeh Lipna pro rozvoj turistiky. S tím souhlasí i starostové obcí v okolí Lipenské nádrže.

Veronika Pohanková, redaktorka

  • Jihočeský hejtman se předčasem sešel s prezidentem Václavem Klausem, s ministrem obrany Miroslavem Kostelkou a s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem. Schůzka se týkala rozvojových záměrů Jihočeského kraje v šumavské oblasti a tedy i Boletic. Mluvilo se i o problémech, které by mohly provázet možnou realizaci.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje /ODS/

Jihočeský kraj podporuje transformaci vojenského újezdu a vojenského výcvikového prostoru Boletice.

Veronika Pohanková, redaktorka

  • Hejtman se s prezidentem dohodl na vytvoření pracovní skupiny, ve které budou i náměstci ministra životního prostředí a ministra obrany. Ta se bude zabývat hledáním řešení pro civilní využití územního vojenského újezdu Boletice, i turistické aktivity na pravém břehu Lipna.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje /ODS/

Myslíme si, že otevření toho prostoru, jeho převedení pod veřejnou správu, neboli tedy pod samosprávu obecní, by umožnilo celému tomu lipenskému prostoru, si jakoby tak vydechnout. A náš další projekt, samozřejmě, který tam máme, je projekt, úmysl vybudovat tam lyžařský areál na kopcích Chlum a Velký Plešný.

Veronika Pohanková, redaktorka

  • Záměr využít Boletice a pravý břeh Lipna k rozvoji turistiky podporují i starostové obcí kolem Lipenské nádrže. S těmi se jihočeský hejtman sešel tento týden. Na schůzce byli přítomni například zástupci obcí Tiš, Nová Pec, Černá v Pošumaví, Vyšší Brod a Strážný.

Jaroslav Pubal, starosta Strážný /nezávislý/

Myslím si, že ten nápad s tím využitím pro ty lyžaře je něco, co by tam do toho prostoru patřilo.

Veronika Pohanková, redaktorka

  • Proti výstavbě lyžařského areálu v části boletického prostoru ale vystupuje například Sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Vladimír MOLEK, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí

Vojenský výcvikový prostor Boletice představuje výjimečné území z hlediska přírodovědného, což dokazuje v současné době prováděné mapování území v rámci soustavy Natura 2000. Proto je oprávněně toto území navrhováno k ochraně formou evropských norem.

Veronika Pohanková, redaktorka

  • Calla dokonce proti výstavbě střediska zimních sportů v Boleticích sepsala petici.