Jsme v Schengenu –co se v pohraničí mění?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Jsme v Schengenu –co se v pohraničí mění?
Author Tomáš Přibyl
Date 2007-12-21
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Prachaticko - Česká republika se stala oficiálně součástí Schengenského prostoru. Pro Prachaticko jako pohraniční okres se tím mění řada věcí. Přinášíme přehled důležitých informací, které vstup do Schengenu přinesl.

Hlavní změna z pohledu veřejnosti se týká volného překračování hranic bez kontrol. Hranice je nově možné překračovat kdekoli - je potřeba mít jen doklady. Na Prachaticku je ale třeba také brát ohled na ochranu přírody. Jak šumavský národní park, tak i Národní park Bavorský les zásahují až ke státní hranici a v místech, kde to nepovoluje návštěvní řád parků, není možné hranice překračovat - respektive není možné přes hranice vstupovat do míst, kde platí kvůli ochraně přírody zákaz vstupu. Na Prachaticku se to týká hlavně hraničních hřebenů v okolí Trojmezné, Plechého a Smrčiny.

Čeho všeho se změny týkají, je možné si přečíst na přehledných letácích ministerstva - viz sloupec vpravo.

Života v pohraničí se nejvíce dotýkají změny u cizinecké policie. Dosavadní referáty v Nové Peci, ve Stožci, ve Strážném, v Borových Ladách a oddělení cizinecké a pohraniční policie v Prachaticích zanikly. „V okrese Prachatice vznikl nový organizační článek cizinecké policie - Inspektorát cizinecké policie Prachatice (ICP), který je dislokován v objektu na Dolní Silnici u Strážného. Součástí tohoto ICP je i skupina povolování pobytu, která bude dislokovaná v Prachaticích v místě současného oddělení cizinecké policie,“ uvedla jihočeská mluvčí cizinecké policie Anna Stloukalová.

Policisté přitom většinou o práci kvůli konci kontrol na hranicích nepřišli. „Na ICP Prachatice bude pracovat sedmdesát policistů. Policisté ze zrušených útvarů budou působit na ICP Prachatice. K Policii ČR Správě Jihočeského kraje České Budějovice přešli dva policisté a část policistů bude pracovat na ICP Strakonice - je to pro ně výhodnější kvůli dojíždění,“ řekla Anna Stloukalová.

Další využití budov po pohraniční a cizinecké policii je zatím nejasné. Objekty největšího přechodu na Prachaticku ve Strážném přebírá Úřad pro zastupování státu ve věČech majetkových, který pro ně bude hledat využití. Cizinecká policie si tu vyčlení prostor pro případ krátkodobého obnovení kontrol z bezpečnostních důvodů.

Cizineckou policii by mělo být po vstupu do Schengenu více vidět v pohraničí. Tady je seznam hlavních úkolů, které začala po vstupu plnit:

- Boj proti nelegální migraci v souvislosti s nedovoleným překročením státních hranic

- Pátrání po osobách, které nedovoleně vstoupily na území ČR a následné řešení těchto osob dle zákona o pobytu cizinců (zajištění, přestupkové řízení, trestní řízení, správní vyhoštění apod.)

- Přebírání osob, zajištěných pro nědovolené překročení státních hranic od základních útvarů pořádkové, železniční a dopravní policie

- Formou závojového pátrání pátrat po osobách, které nedovoleně vstoupily na území

- Boj proti nelegální migraci v souvislosti s porušením pobytového režimu

- Pátrání po osobách a věČech

- Provádění smlouvy o policejní spolupráci s rakouskými a německými policejními orgány (společné formy nasazení, společné hlídky, bezpečnostní akce, přeshraniční pronásledování)

- Spolupodílení se na zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti v příhraničí

- Přijímání oznámení od občanů

- Poskytování pomoci občanům

- Odhalování, prošetřování, oznámování a řešení přestupků

- Účast na pátracích a bezpečnostních akcích, včetně bilaterálních.