Kácení lesů na Šumavě nebude

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kácení lesů na Šumavě nebude
Author Kateřina Blechová, Aleš Hazuka, Vladimír Kořen
Date 2003-09-30
Source ČT
Genre televize
Respondent Libor Ambrozek, Zdeněk Kantořík, Vojtěch Kotecký

ČT 1, Večerníky

Kateřina Blechová, moderátorka

U pramenů Vltavy na Šumavě se už kvůli kůrovci nebude kácet, řekl to ministr životního prostředí Libor Ambrozek, když představoval novou koncepci tohoto národního parku. Zároveň vypisuje výběrové řízení na vedení parku s tím, že nový šéf by měl nastoupit od prvního ledna.

redaktor

Boj ochránců přírody o šumavské smrky u pramenů Vltavy pro letošek končí. Stromy napadené kůrovcem se už v cenných přírodních místech kácet nebudou.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Letos už nepředpokládáme další kácení, protože ty zásahy, které byly povoleny, tak proběhly a v tom nejcennějším území v zóně u pramenů Vltavy byl zvolen jiný způsob, to znamená odkůrování stromů na stojato.

redaktor

I v příštích letech by měly být šumavské pralesy nedotknutelné, a to především mokřady a podmáčené smrčiny. Navíc se počítá s jejich pozvolným rozšířením až na 30 % šumavského parku.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Tam chceme nechat probíhat přírodní procesy, ale říkám, závisí to na přírodních podmínkách.

redaktor

V okolí pralesů budou jakési nárazníkové oblasti, kde se bude proti kůrovci velmi razantně zasahovat.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy Národního parku Šumava

Může se stát, že se na některých místech v těch smrkových monokulturách objeví výrazná ohniska kůrovce, která potom můžou mít nepříznivé dopady na okolní majetky.

Vojtěch Kotecký, Hnutí Duha

Nová koncepce znamená, že národní park se po letech diskusí skutečně stane skutečně národním parkem a zajistí ochranu unikátní šumavské přírody.

redaktor

Jaké změny pak dále čekají? Budou se znovu překreslovat jednotlivé zóny. V šumavských obcích a jejich blízkém okolí bude nižší stupeň ochrany. Za omezení dostanou obce finanční náhradu. Změny čeká také vedení parku, do kterého by se mělo dostat více odborníků na ochranu přírody. Ministerští úředníci se v příštích týdnech sejdou se starosty šumavských obcí a společně pak dopracují některé části nové koncepce.

redaktor