Kácení stromů v Národním parku Šumava, ČT, Večerníky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kácení stromů v Národním parku Šumava, ČT, Večerníky
Author Vladimír Kořen, Petr Šuleř
Date 2003-07-29
Source ČT
Genre televize
Respondent Libor Ambrozek, Zdeněk Kantořík, Jaromír Bláha

ČT 1, Večerníky

Vladimír Kořen, moderátor

Začíná souhrn dnešních událostí z českých krajů, začíná Večerník z Čech, dobrý den. Ministerstvo životního prostředí pravděpodobně výrazně omezí kácení v prvních zónách Národního parku Šumava, úplný zákaz těžby kůrovcem napadených stromů ale patrně prosazovat nebude. Po jednání s vedením národního parku to dnes oznámil ministr Libor Ambrozek. Ekologickým aktivistům ale jeho ujištění nestačí, a proto stále zvažují možnost blokády.

Petr Šuleř, redaktor

Letitý spor o kácení stromů poškozených kůrovcem obnovili koncem minulého týdne představitelé Hnutí Duha, ti oznámili, že zahájili přípravu blokády kvůli tomu, že útvar státní správy, který je podřízen vedení národního parku, vydal povolení kácet i v nejcennějších oblastech Šumavy. Správa parku se proti jejich přístupu ostře ohradila a celou situaci dnes přijel řešit přímo na místo ministr životního prostředí.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Máme určité výhrady vlastně k té obecnosti a k tomu, že to je formulováno v podstatě jako povinnost, tam zasáhnout.

Zdeněk Kantořík, tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava

Tam jde o to, najít tu správnou polohu, protože když to vymezíte tím, že se bude moci zasahovat třeba od pěti stromů výš na jeden hektar, tak kam položíte ten čtverec toho hektaru.

Petr Šuleř, redaktor

Ekologové se proti povolení kácet v prvních zónách odvolali právě na ministerstvo životního prostředí. To ale s největší pravděpodobností kácení nezastaví úplně, ale pouze jej výrazně omezí. Proti zastavení sanací se staví i všechny obce na území parku. Hnutí Duha přesto pokračování blokád nevylučuje.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha

Považuji to za skandální, že i přes protesty našich odborníků a doporučení zahraniční expertní mise se budou i nadále kácet stromy ve zbytcích šumavských pralesů.

Petr Šuleř, redaktor

O odvolání proti povolení kácet v prvních zónách národního parku musí ministerstvo životního prostředí rozhodnout během třiceti dnů. Právě na jeho výsledku závisí to, zda ekologové zahájí další blokády.