Kůrovce je prý třeba ohlídat

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovce je prý třeba ohlídat
Author Ivana Harantová
Date 2002-05-30
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – Kalamita kůrovců v Národním parku Šumava je již utlumená, přesto se má stále kácet. Hnutí Duha protestuje.

S přetrvávajícími zásahy proti kůrovci v prvních, nejcennějších zónách Národního parku Šumava nesouhlasí představitelé Hnutí Duha.

„Kácení bude letos pokračovat v osmačtyřiceti prvních zónách. Přitom i sama správa parku uvádí, že početnost kůrovce už odpovídá normálnímu výskytu v přirozeném smrkovém lese,“ kritizují zástupci Hnutí Duha.

„Je pravda, že kůrovcová kalamita je utlumená a stav tohoto škůdce se blíží přirozenému výskytu. Ale v ošetřených prvních zónách, tam, kde jsou teď aktivní jen dva tři stromy, by bylo nezodpovědné nechat brouka vylétnout, aby napadl další. To by během několika let mohlo znamenat návrat k původnímu kalamitnímu stavu,“ namítá mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík.

Zároveň dodává, že správa loni měla povoleny zásahy v devětačtyřiceti prvních zónách z celkových sto třiceti pěti a využila toho v sedmatřiceti z nich. Ochranáři podle něj nechtějí v žádném případě kácet zbytečně. Letos k 27. květnu v nejcennějších zónách asanovali prozatím jen patnáct kubíků aktivních kůrovcových stromů.

„Správa dala přednost kácení před nedestruktivními metodami ochrany lesa proti kůrovci, které letos navrhlo Hnutí Duha. Správa těchto metod, při kterých je kácení napadených stromů omezeno, odmítá využít,“ stěžuje si Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha.

Kantořík s jeho tvrzením zásadně nesouhlasí.

„Správa využívá všech dostupných nedestruktivních metod – feromonových lapačů i lapáků, což jsou ležící stromy, často z polomů, do kterých brouk nalétne a potom je zlikvidován. Jenom velice opatrně, nikdy v prvních zónách, používáme chemii – tedy otrávené lapáky,“ vysvětluje mluvčí a podotýká, že feromonové lapače mají nejvýše dvacetiprocentní účinnost.