Kůrovec již v národním parku neřádí, ale i to je problém

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovec již v národním parku neřádí, ale i to je problém
Author Alena Hartlová
Date 2003-02-15
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Kácení lesních porostů napadených kůrovcem se v posledních letech podařilo snížit na minimum. Nyní je nutné rozhodnout, zda jsou takové zásahy v prvních zónách NP Šumava i nadále nezbytně nutné.

Vimperk – Příští týden zasedne vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava společně se zástupci neziskových ekologických organizací, starosty příslušných obcí a dalšími institucemi k ústnímu jednání, jehož cílem je posoudit, zda bude v následující sezóně nutné případný drobný výskyt kůrovce v prvních zónách parku řešit rovnou těžbou napadeného porostu, či dát naopak přednost pouze pravidelnému terénnímu sledování.

Výskyt kůrovce je již minimální

„Poprvé se v prvních zónách šumavského parku zasahovalo v roce devadesát devět, kdy bylo nutné porazit zhruba deset tisíc kubíků napadeného dřeva. V dalších letech se toto množství snížilo více než na polovinu a v loňském roce bylo vykáceno pouze šest set třicet kubíků. Tím se tedy podařilo snížit výskyt kůrovce na v podstatě přirozenou hranici a je nutné zvážit, zda a jak tento stav dále hlídat,“ informoval o problematice těžby dřeva v prvních zónách NP Šumava jeho tiskový mluvčí Zdeněk Kantořík. Jak dále uvedl, současný nízký výskyt kůrovce v lesích parku je velmi uspokojivý, ale každá z pomyslných protistran si udržování tohoto stavu představuje jinak.

Obce jsou pro kácení, ekologové pro monitoring

„Například zastupitelé přilehlých obcí jsou spíše pro pokácení každé menší skupiny napadeného porostu. Oproti tomu členové ekologických organizací upřednostňují to, aby se do těchto lokalit nezasahovalo, situace se zde pouze monitorovala a příroda si zde s případnými problémy poradila sama,“ sdělil tiskový mluvčí. Podle jeho slov je nutné ještě vyčkat na odborné posouzení, a proto nelze dopředu předvídat jakékoliv výsledky celého jednání.

V případě neshody rozhodne ministerstvo

Důležité podklady pro další rozhodnutí vyplynou také z výsledků mise Světového svazu na ochranu přírody, která by měla dát nezávislá doporučení pro další management v NP Šumava. „K podobným jednáním, jako to, které se uskuteční příští týden, dochází v posledních letech již pravidelně, přičemž v první instanci tohoto správního řízení rozhoduje správa národního parku, a odvolacím orgánem je následně ministerstvo životního prostředí,“ dodal na závěr Zdeněk Kantořík.